×

Renta dożywotnia dla seniorów? Czym jest i jak można ją dostać?

Renta dożywotnia, to świadczenie o której słyszało niewielu seniorów. Jest to kusząca oferta, ale nie idealna i może prowadzić do kłopotów.

Renta dożywotnia — co to właściwie jest?

Renta dożywotnia to świadczenie, na mocy którego senior otrzymuje pieniądze na bieżące wydatki. Inaczej to renta hipoteczna, jeden z modeli hipoteki odwróconej. W zamian taka osoba zastawia swoje mieszkanie. Pełnie prawa przekazuje się w ręce zainteresowanej firmie. Warto jednak zaznaczyć, że podpisanie takiego dokumentu nie powoduje eksmisji właściciela. Ma on dożywotnie prawo mieszkać w swoim mieszkaniu.

Nie musi także dotyczyć wyłącznie miejsca zamieszkania, albowiem beneficjent otrzymuje pieniądze co miesiąc w ramach „pensji”. Nie wpływa to w żaden sposób na inne świadczenia np. emeryturę takiej osoby. Zapewnia to stały dopływ dodatkowej gotówki. Jednakże firma nie ponosi kosztów eksploatacji takiego mieszkania. Wszelkie rachunki czy naprawy spoczywają na osobie mieszkającej. Sama suma takiego świadczenia zależy od wielu czynników, choć w sieci można znaleźć odpowiednie kalkulatory. Obliczają one potencjalną kwotę miesięczną, ale nie z pełną dokładnością.

Czy to zgodne z prawem?

Czy renta dożywotnia jest zgodzie z prawem? Tak, dokładniej w kodeksie cywilnym przez przepisy, które odnoszą się właściwie do wszelkich tego typu świadczeń. Dokładniej sprecyzowano to w artykułach od 903 do 907 (dotyczące rent) oraz od 908 do 916 (dotyczące umów na dożywocie).

Kwestia dożywotności jest poruszona w art. 908 kc. Istota umowy o dożywocie:

§1. Jeżeli w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie (umowa o dożywocie), powinien on, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym.

§2. Jeżeli w umowie o dożywocie nabywca nieruchomości zobowiązał się obciążyć ją na rzecz zbywcy użytkowaniem, którego wykonywanie jest ograniczone do części nieruchomości, służebnością mieszkania lub inną służebnością osobistą albo spełniać powtarzające się świadczenia w pieniądzach lub w rzeczach oznaczonych co do gatunku, użytkowanie, służebność osobista oraz uprawnienie do powtarzających się świadczeń należą do treści prawa dożywocia.

§ 3. Dożywocie można zastrzec także na rzecz osoby bliskiej zbywcy nieruchomości.

Prawnicy jednak zaznaczają, że w Polsce jest to słabo ugruntowane. Sprawia to wiele problemów oraz pozwala oszustom wykorzystywać seniorów. Niekiedy dochodziło do sytuacji, że po podpisaniu umowy, beneficjent był wyrzucany z mieszkania.

Niestety naciągacze wykorzystują osoby starsze

Najczęściej osoby decydujące na rentę dożywotnią nie posiadają bliskich, którzy mogą ich wspierać. Dlatego taka decyzja przychodzi z reguły łatwo, jednak najwięcej na tym zarabia dana firma bądź przedsiębiorca. Jak podaje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, suma wpłat nie przekroczy 30-40 proc. wartości mieszkania bądź gruntu.

Najgorsze jest to, że przedsiębiorcy podają się za sąsiadów, młode małżeństwa czy ludzi chcących pomagać. Łapią się każdej historyjki, aby przekonać do podpisania renty dożywotniej.

Jak informuje Marcin Jaworski z biura Rzecznika Finansowego w rozmowie z serwisem Money, nie odnotowano skarg w tej kwestii:

Rzecznik Finansowy nie odnotował dotychczas skarg na podmioty oferujące dożywotnie renty w zamian za nieruchomości. Wydaje się, że skala działalności tego rodzaju podmiotów jest wciąż niewielka.

Oferta wydaje się korzystna, jednak warto porządnie się zastanowić przed jej przyjęciem.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: superbiz.se.pl, www.familiasa.pl, www.money.pl, www.zadluzenia.com
Fotografie: Freepik (miniatura wpisu), Freepik

Może Cię zainteresować