×

Rekord z okazji Dnia Niepodległości. 1703 osoby złapały się za ręce

Rekord z okazji Dnia Niepodległości w Pucku! 1703 przedszkolaków i uczniów z Pucka chwyciło się za ręce i utworzyło „łańcuch” o długości 928 metrów. Tym samym pucczanom udało się pobić rekord Polski!

Reklama

104. rocznica odzyskania niepodległości

Dokładnie 104 lata temu, 11 listopada 1918 r., Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową, a Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Po ponad 120 latach rozpoczęła się odbudowa niepodległego państwa polskiego.

Sejm RP ustanowił Święto Niepodległości w 1937 r. Niestety, już w 1945 r. święto zniesiono na wiele lat. Przez cały okres PRL nie było oficjalnie obchodzone. Świętowanie przywrócono dopiero w 1989 r. na mocy ustawy. Od tego momentu Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada jest dniem wolnym od pracy.

Reklama

Główne uroczystości z okazji 104. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęły się z samego rana w Warszawie. Świętuje jednak cała Polska.

Rekord z okazji Dnia Niepodległości

Młodzi mieszkańcy Pucka w wyjątkowy sposób uczcili Narodowe Świętno Niepodległości. Pobili patriotyczny rekord!

Próbę bicia rekordu w długości łańcucha osób trzymających się za ręce, rozpoczęto 10 listopada w południe. 1703 osoby (głównie dzieci i młodzież, ale również dorośli mieszkańcy miasta) chwyciły się za ręce, tworząc „łańcuch” o długości 928 metrów. Tym samym udało się pobić dotychczasowy rekord!

Reklama

Rekord oficjalnie został już pobity, oczywiście musi być jeszcze wszystko formalnie załatwione, natomiast dotychczasowy rekord to 1582 osoby, dzisiaj 1703. O 121 osób dłuższy niż poprzedni, więc w rekordowym Pucku kolejny rekord

– pochwaliła się Agnieszka Siebert, sekretarz Urzędu Miasta Puck.

To moment integracji, czyli zamierzenie święta niepodległości – odrzucamy wszystko, co nas dzieli i bierzemy wszystko, co nas łączy. Chwytamy się za ręce, a nic nas nie połączy tak, jak właśnie łańcuch, kiedy trzymamy się za dłonie

– wyjaśniła.

Reklama

Patriotyczne bicie rekordu w Pucku to już tradycja. W przeszłości mieszkańcy Pucka próbowali swoich sił m.in. we wspólnym śpiewaniu hymnu, tańczeniu poloneza i śpiewaniu pieśni patriotycznych.

Fotografie: Facebook (miniatura wpisu),

Może Cię zainteresować