×

Rekord z okazji Dnia Niepodległości. 1703 osoby złapały się za ręce

Rekord z okazji Dnia Niepodległości w Pucku! 1703 przedszkolaków i uczniów z Pucka chwyciło się za ręce i utworzyło „łańcuch” o długości 928 metrów. Tym samym pucczanom udało się pobić rekord Polski!

104. rocznica odzyskania niepodległości

Dokładnie 104 lata temu, 11 listopada 1918 r., Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową, a Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Po ponad 120 latach rozpoczęła się odbudowa niepodległego państwa polskiego.

Sejm RP ustanowił Święto Niepodległości w 1937 r. Niestety, już w 1945 r. święto zniesiono na wiele lat. Przez cały okres PRL nie było oficjalnie obchodzone. Świętowanie przywrócono dopiero w 1989 r. na mocy ustawy. Od tego momentu Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada jest dniem wolnym od pracy.

Główne uroczystości z okazji 104. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęły się z samego rana w Warszawie. Świętuje jednak cała Polska.

Rekord z okazji Dnia Niepodległości

Młodzi mieszkańcy Pucka w wyjątkowy sposób uczcili Narodowe Świętno Niepodległości. Pobili patriotyczny rekord!

Próbę bicia rekordu w długości łańcucha osób trzymających się za ręce, rozpoczęto 10 listopada w południe. 1703 osoby (głównie dzieci i młodzież, ale również dorośli mieszkańcy miasta) chwyciły się za ręce, tworząc „łańcuch” o długości 928 metrów. Tym samym udało się pobić dotychczasowy rekord!

Rekord oficjalnie został już pobity, oczywiście musi być jeszcze wszystko formalnie załatwione, natomiast dotychczasowy rekord to 1582 osoby, dzisiaj 1703. O 121 osób dłuższy niż poprzedni, więc w rekordowym Pucku kolejny rekord

– pochwaliła się Agnieszka Siebert, sekretarz Urzędu Miasta Puck.

To moment integracji, czyli zamierzenie święta niepodległości – odrzucamy wszystko, co nas dzieli i bierzemy wszystko, co nas łączy. Chwytamy się za ręce, a nic nas nie połączy tak, jak właśnie łańcuch, kiedy trzymamy się za dłonie

– wyjaśniła.

Patriotyczne bicie rekordu w Pucku to już tradycja. W przeszłości mieszkańcy Pucka próbowali swoich sił m.in. we wspólnym śpiewaniu hymnu, tańczeniu poloneza i śpiewaniu pieśni patriotycznych.

Fotografie: Facebook (miniatura wpisu),

Może Cię zainteresować