×

Raport o koronawirusie 25.05. Ministerstwo Zdrowia udostępniło dane o zakażonych

Raport o koronawirusie 25.05. Kilka województw zmaga się ze znacznym wzrostem zachorowań na COVID-19, ale sytuacja na Śląsku jest najgorsza. Mimo to, jak przekonuje minister Szumowski, „drugiego lockdownu nie da się zrobić”. Na szczęście sytuacja w pozostałych częściach kraju prezentuje się nieco lepiej.

Szumowski odpiera kolejne ataki w kwestii brata

Minister Zdrowia udzielił wywiadu tygodnikowi w Sieci. Odpowiadał nie tylko na pytania dotyczące pandemii, ale także w kwestii swojego rodzeństwa. Kim jest brat Łukasza Szumowskiego? Jest on rzekomo wplątany w aferę maseczkową.

Stwierdził, że największym problemem w ataku na jego rodzinę jest to, że argumenty krytyków nie są podparte dowodami:

Najgorsze w tych atakach jest to, że są one niemerytoryczne. Bez pardonu atakuje się moją rodzinę. Bzdurą są informacje, że miałem lub mam wpływ na dofinansowanie w drodze konkursowej firmy mojego brata. Jest dokładnie przeciwnie.

Niektórzy twierdzą, że polityk zaczął aktywnie działać dopiero w trakcie wybuchu pandemii. Ten jednak zaprzecza:

W czasie epidemii pracowałem tak, jak przed nią. Najwyraźniej w czasach globalnego zagrożenia ludzie szukają kogoś, kto przeprowadzi ich przez ciemną dolinę i padło na mnie.

A co w kwestii wyjazdów za granicę? Szumowski odradza „niepotrzebne ryzyko” i proponuje bardziej kameralne spędzanie wolnego czasu:

Rejsy łódką po Bałtyku czy Mazurach na pewno będą bezpieczniejsze niż wyjazd do zatłoczonego kurortu. (…) Tym planom towarzyszyć musi duża niepewność. Nie wiemy, czy gdzieś nie pojawi się jakieś ognisko wirusa. Nie wiadomo jeszcze, czy możliwe będą wyjazdy dzieci na obozy. Będę mógł odpowiedzieć, gdy zniknie ognisko śląskie, gdy Polska wejdzie w tendencję spadkową.

Czy koronawirus może powrócić?

Czy możemy się spodziewać nawrotu masowych zachorowań na COVID-19? Minister nie wyklucza tego, jednak Polska nie musi się tego obawiać. Przez ostatnie tygodnie rozbudowywano zaplecze zdrowotne oraz kwestie przeprowadzania testów.

Uważa także, że kolejna przymusowa kwarantanna dla wszystkich obywateli nie będzie możliwa:

Udało się wprowadzić sieć szpitali jednoimiennych, mamy infrastrukturę, ponad 120 laboratoriów wykonuje testy. Mamy dziś narzędzia do reagowania na duże ogniska, więc ewentualna druga fala epidemii nie będzie tak groźna.

Jednocześnie stwierdza, że „drugiego lockdownu nie da się zrobić”. W wywiadzie padło także stwierdzenie, że już niedługo zniesiony zostanie nakaz noszenia maseczek. Będzie on wycofywany „niedługo” i głównie w regionach, gdzie notuje się spadki ilości zakażonych.

Raport o koronawirusie 25.05

Z danych udostępnionych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że najgorsza sytuacja jest na Śląsku i dwóch innych województwach. Od wczoraj wykryto 148 nowych zakażeń koronawirusem.

Dotyczą one województw:
śląskiego (89),
wielkopolskiego (18),
dolnośląskiego (15),
lubelskiego (10),
świętokrzyskiego (4),
opolskiego (4),
pomorskiego (3),
podlaskiego (3),
lubuskiego (1),
zachodniopomorskiego (1).

Ogólna liczba zakażonych w Polsce: 21 440, bo jak wynika ze sprostowania resortu zdrowia, wcześniej zdublowane zostały aż 34 przypadki.

Ze względu na 34 zdublowane przypadki zakażeń przez WSSE Poznań – odejmujemy je z wykazu woj. wielkopolskiego.

Dobra wiadomość jest taka, że „w ciągu ostatniej doby nie ma zgłoszonego przypadku zgonu z powodu Covid-19”. W dodatku wyzdrowiało już 9 276 pacjentów.

Źródła: wiadomosci.onet.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować