×

Kim jest brat Łukasza Szumowskiego? Jest wplątany w aferę maseczkową

Jak ujawniła Gazeta Wyborcza Marcin Szumowski, brat ministra zdrowia, pełnił rolę pośrednika między Łukaszem G. a wiceministrem zdrowia w sprawie zakupu maseczek ochronnych za 5 milionów złotych. Po tym, jak już doszło do transakcji, okazało się, że maseczki nie spełniają norm. Kim jest brat Szumowskiego?

Niespełniające norm maseczki za 5 milionów złotych

W artykule opublikowanym 12 maja Gazeta Wyborcza ujawniła, że w transakcji zakupu maseczek ochronnych za 5 milionów złotych pośredniczył brat ministra zdrowia, Marcin Szumowski. Z informacji, do których dotarli dziennikarze, wynika, że to on skontaktował wiceministra resortu Janusza Cieszyńskiego ze swoim dobrym znajomym Łukaszem G., który akurat miał do sprzedania maseczki ochronne.

Jak się potem okazało, był to szczęśliwy zbieg okoliczności, bo Łukasz G. nigdy wcześniej nie zajmował się sprzedażą asortymentu medycznego, za to jest właścicielem pensjonatu, w którym rodzina Szumowskich od lat spędza wakacje. Stąd się znają.

Niestety, okazało się, że maseczki, kupione przez Ministerstwo Zdrowia za 5 milionów złotych z pieniędzy podatników, nie spełniają norm. Po ujawnieniu skandalu minister Łukasz Szumowski pokajał się publicznie, przyznając, że zakupiony towar nie spełnia wymagań i zapewnił, że już zażądał jego wymiany na właściwy, a także złożył zawiadomienie do prokuratury.

Kim jest brat Szumowskiego?

Marcin Szumowski, absolwent University of Massachussetts, University of Illinois i University of Nevada z tytułem magistra, doktora oraz podyplomowo MBA, 8 lat temu założył spółkę zajmującą się badaniami nad nowymi lekami onkologicznymi i na choroby układu oddechowego OncoArendi Therapeutics SA. W spółce pełni stanowisko prezesa zarządu, zaś Anna Szumowska, żona ministra zdrowia jest wspólniczką w firmie.

Od początku działalności spółka otrzymała łącznie 230 milionów złotych w formie darowizn, grantów oraz dotacji. W marcu  tego roku uzyskała 22 miliony z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, podmiotu finansów publicznych.

Niektórzy w relacjach brata ministra zdrowia z państwowymi instytucjami dopatrują się przejawów nepotyzmu. A Wy jak uważacie?

 

Źródła: www.fakt.pl, www.popularne.pl

Polecane

Może Cię zainteresować