×

Historyczna chwila: Rakieta Nasa i SpaceX właśnie wystartowała w kosmos!

Dzisiejszy dzień z pewnością przejdzie do historii lotów ludzi w kosmos. Pierwsza załogowa misja NASA i SpaceX. Rakieta Falcon 9 wyniesie na orbitę okołoziemską statek o nazwie „Crew Dragon”. Na pokładzie statku jest dwóch astronautów – Douglas Hurley i Robert Behnken.

Pierwsza próba misji nie powiodła się

Rakieta miała wystartować 27 maja, niestety złe warunki atmosferyczne spowodowały, że lot został odwołany na 17 minut przed zaplanowanym startem.

Drugie podejście misji

Dziś o godzinie 21:33 rakieta wystartowała! To pierwszy taki lot od 9 lat. Niezwykle ważnym aspektem jest fakt, że tym razem Amerykanie wysyłają człowieka w kosmos, bez wsparcia Rosjan.

W 2011 roku USA zawiesiła program kosmiczny. Do dziś Amerykanie musieli kupować miejsca w rosyjskich lotach. Dzisiejszy lot jest krokiem milowym dla USA, które znów uniezależni się od rosyjskich rakiet.

W rakiecie wystrzeleni zostali Robert Behnken i Douglas Hurley

Robert Louis Behnken (50 lat) jest inżynierem i pilotem samolotów wojskowych. Pierwszy jego lot w kosmos odbył się w 2008 roku i trwał 15 dni. Jego druga misja odbyła się w 2010 roku. Astronauta spędził łącznie w kosmosie 29 dni 12 godzin 17 minut i 14 sekund.

Douglas Gerald Hurley (53 lata) jest amerykańskim astronautą, inżynierem oraz pułkownikiem Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych. Jest mężem astronautki Karen Nyberg, z którą ma syna. Tak jak jego kolega z załogi w kosmos poleciał już dwa razy. Łączny czas, który spędził w kosmosie to 28 dni 11 godzin 13 minut i 48 sekund.

Historyczny start rakiety Falcone 9 – zdjęcia

Polecane

Może Cię zainteresować