×

Rafał Trzaskowski zakażony koronawirusem. „Dołączyłem do Gosi i dzieci”

Rafał Trzaskowski zakażony koronawirusem, przebywa w izolacji z rodziną. Wcześniej Covid-19 wykryto u jego żony, Małgorzaty.

Covid-19 w rodzinie prezydenta Warszawy

Dzisiaj prezydent Warszawy i kandydat KO na prezydenta w ubiegłorocznych wyborach, poinformował na Twitterze, że jego żona Małgorzata choruje na Covid-19. W związku z zakażeniem obydwoje przebywają w odosobnieniu, a prezydent stolicy wykonuje swoje obowiązku zdalnie.

Wtedy jeszcze Trzaskowski był pewien, że sam nie jest chory. Jego czujność uśpił wykonany dzień wcześnie test, który nie wykrył koronawirusa w jego organizmie. Jak napisał:

Ze względu na chorobę mojej żony przebywam na kwarantannie. Na razie jestem zdrowy – test robiłem wczoraj. Pracuję zdalnie. PS. Trzymajcie kciuki za Gosię. Wpis opublikował w piątek przed południem, co oznacza, że testowi poddał się w czwartek.

Nie wiadomo, jaki rodzaj testy wykonał prezydent Warszawy, jednak lekarze od początku pandemii podnoszą kwestię testów fałszywie negatywnych. W przypadku testów na SARS-CoV-2 tzw. molekularnych, oceniających obecność materiału genetycznego wirusa, czułość wynosi od 60 do 80 proc. Oznacza to, że test jest negatywny u 20 – 40 proc. osób zainfekowanych. Testy na obecność antygenów wirusa wykazują 50 proc. czułość, czyli są ujemne u połowy testowanych pacjentów zainfekowanych wirusem.

Naukowcy ze szpitala klinicznego The Johns Hopkins Hospital i ośrodka badań biomedycznych Johns Hopkins School of Medicine w Baltimore szacują prawdopodobieństwo otrzymania fałszywie negatywnego testu, wykonanego podczas pierwszych dni po zarażeniu, a jeszcze przed wystąpieniem objawów koronawirusa, na… 100 proc.

Rafał Trzaskowski zakażony koronawirusem

Kilka godzin po ujawnieniu informacji o tym, że żona i dzieci prezydenta Warszawy chorują na Covid-19, on sam poinformował, że również jest zakażony. Na Twitterze napisał:

Dołączyłem do Gosi i dzieci. Chorujemy razem. Uważajcie na siebie!

Obecnie Polska przeżywa trzecią falę pandemii koronawirusa. W piątek resort zdrowia poinformował o 18 775 nowych zakażeń i śmierci 351 osób. Najwięcej nowych przypadków odnotowano na Mazowszu, gdzie zakażenia wykryto u 3 073 osób.

Województwo mazowieckie zostało już wczoraj skierowane przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiefo na kwarantannę. Oznacza to ponowne wprowadzenie w tym regionie lockdownu, czyli ograniczenie działalności galerii handlowych, zamknięcie kin, teatrów, basenów i muzeów i wprowadzenie nauki zdalnej dla dzieci z klas I-III.

 

Źródła: www.tvp.info, www.popularne.pl, wiadomosci.wp.pl
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować