×

Ludzie, których kochamy zawsze będą przy nas, nawet jeśli się z nimi pożegnamy…

Historia Rafaela Zohlera opowiada o poruszającej demonstracji miłości. Dowód na to, że prawdziwe uczucie jest w stanie zwyciężyć nawet śmierć.

Rafael miał 8 lat, gdy jego tata nagle zachorował na raka. Miał zaledwie 27 lat i całe życie przed sobą. Choć wiedział, że umiera, nie miał zamiaru mówić o tym swojemu dziecku. Wręcz przeciwnie, leżąc w łóżku, snuli razem plany o podróżach i wędkarskich wyprawach. Kiedy ojciec chłopca umarł, Rafael był załamany. Niewiele pamięta z tego dnia, ale na całe życie zapamięta, jaki prezent wręczyła mu wówczas pielęgniarka.

Valium B

Przekazała mu pudełko z listem, które było pożegnalnym prezentem od ukochanego ojca.

001611050d80a7f65e34bf9f1199d5f6-800x600

Na liście napisane było: „Gdy mnie już nie będzie z Tobą…”

Synu,

jeśli to czytasz, nie ma mnie już przy Tobie. Przepraszam… Zachowałem to w tajemnicy przed Tobą, abyś nie rozpaczał tylko cieszył się z czasu spędzonego ze mną. To była moja decyzja. Myślę, że ktoś, kto jest tak blisko śmierci, może być nieco bardziej egoistyczny. Było jeszcze tyle rzeczy, które chciałem Ci pokazać, a których jeszcze nie rozumiesz. Dlatego też zdecydowałem się napisać te listy. Otwieraj poszczególne listy w odpowiednich momentach. Możesz mi to obiecać? To będzie nasz sekret. Kocham cię. Zaopiekuj się mamą. Teraz Ty jesteś głową rodziny.

Rafael przez to, co otrzymał od ojca, czuł się tak, jakby on był cały czas przy nim. Dla każdej konkretnej sytuacji w życiu tata przygotował list.

Aug 13 1922 Envelope

Rafeal dorastał, a listy od ojca pomagały mu w trudnym okresie buntu. W wieku 15 lat chłopak nie akceptował nowego przyjaciela mamy, który jego zdaniem jest zwykłym 'kolesiem z pubu’. Kłócił się przez to z mamą i miał już dość mieszkania z nią. Wtedy też otworzył list zatytułowany: „Kłótnia z mamą”.

Porozmawiaj z nią i przeproś. Nie wiem, kto zaczął i kto ma rację, ale znam Twoją matkę. Rozmowa i przeprosiny naprawdę pomogą. To najlepsze, co można zrobić.

Jest Twoją matką i kocha Cię bardziej niż cokolwiek na świecie. Zrobiłaby dla Ciebie wszystko, co zresztą uczyniła, gdy przyszedłeś na świat. Widziałeś kiedyś kobietę w połogu? Potrzebujesz inny dowód jej miłości?

Przeproś, a zobaczysz, że wszystko się ułoży.

Kocham Cię,

Twój ojciec.

Rafael był zaskoczony, że ta rada faktycznie poskutkowała. Pokazał mamie list i razem ze łzami w oczach rzucili się sobie w ramiona.

Mother and Son

Nadeszła pora na kolejną kopertę: „Gdy nie jesteś już prawiczkiem”.

Gratulacje Synu,

nie martw się, z czasem będzie lepiej. Pierwszy raz jest zawsze nieco straszny. Chcesz wiedzieć jaki był mój pierwszy raz? Z bardzo brzydką kobietą, która do tego wszystkiego była prostytutką.

Bałem się, że zwrócisz się z tym tematem do mamy. Jeśli czytasz mój list, jestem Ci wdzięczny.

Kocham Cię,

Twój ojciec.

Na każdą trudną sytuację jego ojciec miał trafny komentarz. Gdy Rafael założył rodzinę, jego ojciec zza grobu przekazał mu kolejną poradę – tym razem ojcowską: „Gdy zostałeś tatą”.

Teraz już wiesz, co oznacza miłość ojca do syna. Myślałeś pewnie, że miłość do kobiety jest tą najmocniejszą. Jak sam już pewnie zauważyłeś, jest trochę inaczej. To właśnie uczucie do tego maleństwa jest najmocniejsze na świecie. Nie wiem, czy to chłopiec czy dziewczynka. Niezależnie od tego, ciesz się ze swojego potomka. Czas leci, więc zawsze trzeba być blisko. Nie przegap tych chwil – nigdy nie wrócą. Wiem, że masz wszystko to, co potrzeba, aby być dobrym ojcem.

Martina

Choć Rafael był wiernej ojcowskiej prośbie i otwierał listy tylko wtedy, gdy była taka potrzeba, jeden go szczególnie zaintrygował: „Gdy okaże się, że jesteś gejem”.

Co mogę powiedzieć? Na szczęście, jestem martwy! Żarty na bok, doszedłem do punktu, gdzie dowiedziałem się, że przywiązujemy zbyt dużą wagę do nieistotnych rzeczy. Albo wierzymy, że podporządkowanie się inny może coś zmienić. Nie bądź kretynem i rób tak, abyś był po prostu szczęśliwy.

Każdy list wywoływał na twarzy Rafaela uśmiech. Niestety jeden z nich był dla niego najgorszy i nigdy nie chciałby go otwierać: „Gdy Twoja mama odejdzie”.

Synu, jesteśmy razem.

Killagha Abbey, Milltown (506463)

Słowa ojca towarzyszyły mu przez życie. Aż nadszedł czas, gdy 85-letni Rafael umierał w szpitalnym łóżku, trzymając w dłoni kopertę z napisem: „Gdy nadejdzie ten czas…”.

Witaj Synu,

Mam nadzieję, że doczekałeś starości. Wyobraź sobie, że właśnie ten list napisałem jako pierwszy. Mimo, że może to być niezrozumiałe, ale ściska mnie żołądek i serce, gdy pomyślę, że odchodzisz. Przejdźmy jednak dalej…

W ciągu ostatnich kilku dni myślałem dużo o moim życiu. Było krótkie, ale bardzo udane. Miałem ogromną przyjemność być Twoim ojcem i mężem wspaniałej kobiety. O co więcej mogłem prosić? Mając to w głowie, zdecydowanie łatwiej było mi się pogodzić ze śmiercią. To samo powinieneś zrobić Ty.

Moja jedyna rada: nie bój się.

Do zobaczenia…

Father And Son

Może Cię zainteresować