×

Kiedy dostaniesz rachunek za prąd, zwróć na niego uwagę. Oto istotne szczegóły

Już od kilku miesięcy sporo mówiło się o rachunkach za prąd, które miały diametralnie wzrosnąć w 2019 roku. Jak to się będzie miało do rzeczywistości? Zacznijmy od tego, że większość z nas dostaje rachunki za energię od różnych operatorów co dwa miesiące. Okazuje się, że od nowego roku nie będą one wyższe, niż były w poprzednim! Wszystko dzięki ustawie, która w miniony weekend została podpisana przez prezydenta. Jej celem jest obniżenie akcyzy za prąd i jednej z opłat doliczanej do rachunku.

Co może wzrosnąć, a co może zmaleć i na co warto zwrócić uwagę?

1. Energia elektryczna czynna

Ta kwota może zostać przedstawiona w jednej pozycji (stawka całodobowa) albo w dwóch (stawka nocna/dzienna lub szczytowa/pozaszczytowa). Nie zmienia to jednak faktu, że ostateczny koszt zależy od całkowitego zużycia prądu. Warto pamiętać, że jeśli zużyjemy więcej niż w poprzednim okresie rozliczeniowym, możemy zapłacić więcej, natomiast na kolejnym rachunku musi być już kwota niższa ze względu na mniejszą akcyzę, która stanowi jedną ze składowych tej stawki (było 8%, a teraz ma wynosić 2%)

2. Opłata stała sieciowa

To opłata za to, że dystrybutor zapewnia nam stały dopływ prądu. W tym przypadku nic się nie zmienia – było i będzie to kwota zaledwie kilku złotych.

3. Opłata przejściowa

Opłata, która nie ma nic wspólnego z dostarczaną nam energią. Ma natomiast związek z zerwanymi 12 lat temu kontraktami długoterminowymi rządu z wytwórcami energii. Stawka ta została teraz jednak diametralnie zmniejszona. I tak oto dla gospodarstw, które zużywają rocznie 0,5 mWh wyniesie ona 2 grosze/miesiąc. Dla tych, którzy wykorzystują rocznie od 0,5 do 1,2 mWh będzie to 10 groszy/miesiąc, a dla tych, którzy zużywają ponad tą wartość, będzie wynosić 33 grosze.

4. Opłata jakościowa

W tym przypadku płacimy za to, że do naszych gniazdek dociera prąd o ustalonej w umowie jakości. W tym przypadku nic się nie zmienia. Wciąż będzie to niewiele ponad 1 grosz za każdą zużytą kWh.

5. Opłata abonamentowa

Opłata za to, że posiadamy licznik. Tutaj również nic się nie zmienia – jej koszt to wciąż kilka złotych miesięcznie.

6. Opłata zmienna sieciowa

Opłata za każdą dostarczoną nam kilowatogodzinę. Stawka ta pozostaje bez zmian.

7. Opłata OZE

Opłata, która choć widnieje na rachunku, wynosiła w tamtym roku 0 złotych. Tak samo będzie w bieżącym roku.

Może Cię zainteresować