×

Putin przygotowuje atak na elektrownię w Czarnobylu. Jaki ma w tym cel?

Agencja wywiadowcza Ukrainy ma bardzo niepokojące doniesienia. W mediach pojawiła się informacja, że Putin przygotowuje atak na elektrownię w Czarnobylu. Jeśli te słowa znajdą swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości, mogłoby to przynieść katastrofalne skutki dla całej Europy.

Elektrownia atomowa w Czarnobylu w rękach Rosjan

Czarnobyl położony jest na północ od Kijowa. To tam mieści się słynna elektrownia atomowa, o której niegdyś w wyniku katastrofy mówił cały świat. Teraz obiekt znajduje się pod okupacją rosyjską. Wojska Putina zajęły elektrownię 24 lutego. Po kilkugodzinnej batalii załoga elektrowni stała się zakładnikami rosyjskich wojsk, które przetrzymują na miejscu łącznie ok. 300 pracowników – ponad 100 pracowników i około 200 ukraińskich ochroniarzy.

Od samego początku przejęcia elektrowni atomowej przez Rosjan istniało ryzyko zagrożenia wzrostu poziomu promieniowania. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) uspokaja, że na chwilę obecną nie ma takiego zagrożenia. Zagrożenie jest natomiast ze strony Władimira Putina.

Putin przygotowuje atak na elektrownię w Czarnobylu

Ukraińskie ministerstwo obrony podało na swoim profilu na Facebooku, że Rosja planuje działania dywersyjne w rejonie elektrowni jądrowej w Czarnobylu.

Według dostępnych informacji Władimir Putin zlecił przygotowanie ataku terrorystycznego na elektrownię atomową w Czarnobylu. Okupanci będą próbowali przenieść odpowiedzialność na Ukrainę

– informuje w komunikacie agencja wywiadowcza Ukrainy.

Wciąż są to jednak niepotwierdzone oficjalnie informacje tym bardziej, że Rosjanie już wielokrotnie pokazali, że lubią zastraszać i wprowadzać w błąd cały zachodni świat. Przykładem są wcześniejsze doniesienia ukraińskiej strony o tym, że elektrownia w Czarnobylu straciła zasilanie, co grozi katastrofą jądrową. Tymczasem źródła donoszą, że Rosjanie nie pozwalają ukraińskim mechanikom zbliżać się do systemów elektrowni. Zamiast tego Aleksandr Łukaszenka miał wysłać na miejsce białoruskich „specjalistów”. Ukraińska strona twierdzi, że są wśród nich rosyjscy dywersanci, którzy są odpowiedzialni za przygotowywanie ataku terrorystycznego.

Wygląda na to, że w związku z niepowodzeniami na lądzie Władimir Putin jest gotów uciec się do szantażu nuklearnego w celu uzyskania ustępstw ze strony zaatakowanego państwa

– podaje agencja wywiadowcza Ukrainy.

Katastrofa elektrowni atomowej w Czarnobylu

Noc z 25 na 26 kwietnia 1986 roku na zawsze zapisała się w mrocznej historii świata. To wtedy doszło do wybuchu jednego z reaktorów jądrowych w elektrowni atomowej w Czarnobylu. Katastrofa doprowadziła do skażenia i wysiedlenia blisko 350 tys. osób. Jak podają źródła, bezpośrednio wskutek zdarzenia zmarło 31 osób, a od 4 tys. do ponad 200 tys. wskutek przewlekłej choroby popromiennej.

Źródła: wiadomosci.radiozet.pl, wiadomosci.onet.pl
Fotografie: Wikimedia Commons, Instagram, Twitter

Może Cię zainteresować