Przypadkowo odkryty materiał doskonale wchłania i uwalnia wodę z powietrza. Zmieni naszą przyszłość?
Odkrycia naukowców nie przestają zaskakiwać i z dnia na dzień zaskakują nas czymś nowym. Tak jest i tym razem! Badacze stworzyli nanopręty, które chłoną wodę z… powietrza!
Całe odkrycie jest dziełem przypadku. Nieumyślnie wyprodukowane, bogate w węgiel łodygi mikroskopijne absorbują, a następnie uwalniają wodę. Mogą one wchłonąć sporą ilość wody nawet z pomieszczenia o niskim poziomie wilgotności, a następnie wyrzucić ją powodując wzrost wilgotności nawet o 50-80%! Zespół naukowców twierdzi, że w ich wynalazku woda kondensuje się tworząc mosty między odgałęzieniami nanoprętów, a gdy osiąga odpowiedni próg szerokości szerokości, szybko wyparowuje.
Gizmag Michael Irving twierdzi, że nanopręty mogą być wykorzystane na różne potrzeby – od zastąpienia słabych systemów zbierania wody po produkowanie tkanin i ubrań, które będą doskonale wchłaniać nasz pot, a następnie bardzo szybko go usuwać.
„Nasz nietypowy materiał zachowuje się trochę jak gąbka; woda zaczyna go opuszczać, gdy jest nią napełniony zaledwie w połowie.” – wyjaśnia jeden z naukowców, David Lao z Pacific Northwest National Laboratory.
Jak doszło do tego odkrycia?
Zespół badaczy pracował nad stworzeniem nanodrutów magnetycznych, całkiem przypadkowo skończyło się to produkcją nanoprętów węgla o których mowa. Po bliższej analizie, naukowcy zauważyli, jak nanopręty zmniejszają swoją objętość, podczas gdy wilgotność w pomieszczenia wzrosła.
Niewykluczone, że w przyszłości nanopręty będą „chłonąć wodę” z pustynnego powietrza.
Inżynier zespołu badaczy, David Heldebrant, powiedział:
„Teraz, kiedy odkryliśmy bogate w węgiel łodygi mikroskopijne, widzimy mnóstwo możliwości do ich wykorzystania i poprawy jakości naszego życia. Zanim jednak zaczniemy z nich korzystać, musimy dokładnie poznać ich właściwości.”
Odkrycie zostało opublikowane w Nature Nanotechnology.

Pacific Northwest National Laboratory