×

9 popularnych wierzeń, które nie mają nic wspólnego z prawdą. A nasze babcie w to wierzyły

Wszyscy słyszeliśmy różnego rodzaju wierzenia i mity, które babcie powtarzają od lat. Niektóre są zakorzenione w naszej świadomości tak głęboko, że nawet nie przyszło nam do głowy sprawdzić czy to w ogóle prawda.

Z pewnością ci się przytrafiło zakwestionować własną decyzję z obawy przed tym, że w babcinych historiach jest ziarnko prawdy. Większość z nich jednak jest mitem. Poniżej znajdziesz 9 najpopularniejszych wierzeń, które nie mają nic wspólnego z prawdą.

#1 Czekolada powoduje trądzik

chocolates

To nie czekolada, a cukier w organizmie jest przyczyną problemu. Wzrost insuliny i kortyzolu w żywności o wysokim poziomie glikemicznym przyczynia się do zatkanych porów, które powodują wypryski.

#2 Zgadywanie płci dziecka

Courtney & Noah

Tych opowieści jest cała masa. Słodkie i słone, przeciąganie sznurka i tego typu sprawy nie sprawdzą się w kwestii odgadywania płci dziecka. Tę kwestię zostawcie specjalistom i własnym przeczuciom.

#3 Golenie powoduje, że włosy są grubsze

Shaving

Podobno szybciej odrastają, są grubsze i w ogóle na ciele robi się po prostu las. Otóż nie. Wszystko zależy od naszych hormonów i genów w kwestii szybkiego odrastania. Po zgoleniu jednak końcówki są tępe, co sprawia, że odrastający włos wydaje się grubszy i ciemniejszy.

#4 Połykanie gumy

Don't wanna be a bum you better chew gum

Ileż to razy słyszeliśmy, że połknięta guma zostanie w naszym żołądku na stulecia powodując bóle brzucha. Guma nie potrzebuje też siedmiu lat na strawienie. Z pewnością nie jest to najzdrowsza rzecz, a spora ilość gumy faktycznie może powodować zaparcia, jednak jak wszystko w naszym żołądku, ewentualnie trafi tam gdzie reszta rzeczy, które spożywamy.

#5 Picie kawy wpływa na wzrost

Latte

Podobno kawa wypłukuje wapń z kości i sprawia, że przestajemy rosnąć i przy okazji prowadzi do osteoporozy. Nie ma żadnych badań, które potwierdziłyby, że kofeina ma jakikolwiek wpływ na niedobór wapnia lub osteoporozę.

#6 Długi drugi palec u stopy

Feet

Podobno taki palec świadczy o dominującej osobowości. Niestety, taki palec nie ma nic wspólnego z twoimi cechami charakteru, a oznacza jedynie, że masz zaburzenie stopy zwane nerwiakiem Mortona.

#7 Pływanie po posiłku

Nevermind (Linn)

Każdy słyszał, że pływanie po posiłku powoduje utonięcie. Ta myśl opiera się na przekonaniu, że trawienie wymaga większego przepływu krwi, co zwiększa ryzyko skurczy. W rzeczywistości jednak nie ma to żadnego wpływu na ręce i nogi podczas pływania.

#8 Wyrywanie siwych włosów sprawia, że pojawi się ich więcej

Day 1064

Niektórzy wierzą, że po pozbyciu się jednego siwego włosa, pojawi się trzy kolejne. Każdy włos wyrasta z oddzielnego mieszka, więc to po prostu niemożliwe.

#9 Mocz na poparzenia meduzy

jellyfish

Wiele osób zakłada, że kwas w moczu zneutralizuje ból i toksyny, jednak nie ma dowodów popierających to wierzenie. Z kolei mocz może jeszcze pogorszyć ból, a na poparzenia zaleca się wodę morską lub ocet.

Może Cię zainteresować

zamknij