9 popularnych wierzeń, które nie mają nic wspólnego z prawdą. A nasze babcie w to wierzyły

Wszyscy słyszeliśmy różnego rodzaju wierzenia i mity, które babcie powtarzają od lat. Niektóre są zakorzenione w naszej świadomości tak głęboko, że nawet nie przyszło nam do głowy sprawdzić czy to w ogóle prawda.

Z pewnością ci się przytrafiło zakwestionować własną decyzję z obawy przed tym, że w babcinych historiach jest ziarnko prawdy. Większość z nich jednak jest mitem. Poniżej znajdziesz 9 najpopularniejszych wierzeń, które nie mają nic wspólnego z prawdą.

#1 Czekolada powoduje trądzik


chocolates
Udostępnij

To nie czekolada, a cukier w organizmie jest przyczyną problemu. Wzrost insuliny i kortyzolu w żywności o wysokim poziomie glikemicznym przyczynia się do zatkanych porów, które powodują wypryski.

#2 Zgadywanie płci dziecka


Courtney & Noah
Udostępnij

Tych opowieści jest cała masa. Słodkie i słone, przeciąganie sznurka i tego typu sprawy nie sprawdzą się w kwestii odgadywania płci dziecka. Tę kwestię zostawcie specjalistom i własnym przeczuciom.

Policja znalazła zakneblowaną 9-latkę w wersalce. Została brutalnie wykorzystana

#3 Golenie powoduje, że włosy są grubsze


Shaving
Udostępnij

Podobno szybciej odrastają, są grubsze i w ogóle na ciele robi się po prostu las. Otóż nie. Wszystko zależy od naszych hormonów i genów w kwestii szybkiego odrastania. Po zgoleniu jednak końcówki są tępe, co sprawia, że odrastający włos wydaje się grubszy i ciemniejszy.

#4 Połykanie gumy


Don't wanna be a bum you better chew gum
Udostępnij

Ileż to razy słyszeliśmy, że połknięta guma zostanie w naszym żołądku na stulecia powodując bóle brzucha. Guma nie potrzebuje też siedmiu lat na strawienie. Z pewnością nie jest to najzdrowsza rzecz, a spora ilość gumy faktycznie może powodować zaparcia, jednak jak wszystko w naszym żołądku, ewentualnie trafi tam gdzie reszta rzeczy, które spożywamy.

#5 Picie kawy wpływa na wzrost


Latte
Udostępnij

Podobno kawa wypłukuje wapń z kości i sprawia, że przestajemy rosnąć i przy okazji prowadzi do osteoporozy. Nie ma żadnych badań, które potwierdziłyby, że kofeina ma jakikolwiek wpływ na niedobór wapnia lub osteoporozę.

Czarne pszczoły wróciły do Polski. Wyglądają groźnie, ale wcale takie nie są

#6 Długi drugi palec u stopy


Feet
Udostępnij

Podobno taki palec świadczy o dominującej osobowości. Niestety, taki palec nie ma nic wspólnego z twoimi cechami charakteru, a oznacza jedynie, że masz zaburzenie stopy zwane nerwiakiem Mortona.

#7 Pływanie po posiłku


Nevermind (Linn)
Udostępnij

Każdy słyszał, że pływanie po posiłku powoduje utonięcie. Ta myśl opiera się na przekonaniu, że trawienie wymaga większego przepływu krwi, co zwiększa ryzyko skurczy. W rzeczywistości jednak nie ma to żadnego wpływu na ręce i nogi podczas pływania.

#8 Wyrywanie siwych włosów sprawia, że pojawi się ich więcej


Day 1064
Udostępnij

Niektórzy wierzą, że po pozbyciu się jednego siwego włosa, pojawi się trzy kolejne. Każdy włos wyrasta z oddzielnego mieszka, więc to po prostu niemożliwe.

#9 Mocz na poparzenia meduzy


jellyfish
Udostępnij

Wiele osób zakłada, że kwas w moczu zneutralizuje ból i toksyny, jednak nie ma dowodów popierających to wierzenie. Z kolei mocz może jeszcze pogorszyć ból, a na poparzenia zaleca się wodę morską lub ocet.

Zobacz także: