×

9 nieprawdziwych faktów o II wojnie światowej, w które nadal wierzy wiele osób

Wiele razy słyszeliśmy o dziwnych teoriach i wierzeniach, które krążą odnośnie wydarzeń historycznych. Niekiedy są one podkoloryzowane, innym razem absolutnie nieprawdziwe. Oto kilka nieporozumień odnośnie faktów o II wojnie światowej.

#1 Amerykanie wyzwolili więźniów w Auschwitz

Większość ludzi na świecie sądzi, że armia amerykańska wyzwoliła obóz koncentracyjny w Auschwitz w 1945 roku. W rzeczywistości pierwsi na miejsce przybyli żołnierze Armii Czerwonej i to oni uwolnili więźniów, którzy nie uczestniczyli w marszu śmierci.

#2 Tchórzostwo Francji

Francuzi mają naprawdę złą reputację jeśli chodzi o walkę podczas II wojny światowej. Każdy chyba słyszał o „wojnie na siedząco” i szybkim poddaniu się Francji. Choć rzeczywiście nie popisali się odwagą i walecznością, to na ich niekorzyść działał fakt, że walczyli przeciwko nowej strategii Niemców. Nie zmienia to jednak tego, że okazali się pomocni podczas ewakuacji Dunkierki i złożyli ciężką ofiarę 200 000 poległych żołnierzy i 400 000 rannych.

#3 Stany Zjednoczone wygrały wojnę

Podobno bez udziału Stanów Zjednoczonych koniec wojny nigdy by nie nadszedł. Warto jednak zauważyć, że naziści poświęcili najwięcej uwagi na wschodnim froncie, a odwet dokonany przez Sowietów odegrał znacznie ważniejszą rolę, niż to, co działo się na zachodzie.

#4 Churchill był bohaterem narodowym

Winston Churchill znany jest ze swojego przywództwa i przemówień w trudnych czasach wojny. Choć był szanowany, wielu uważało, że absolutnie nie nadaje się do swojej roli. Zresztą, kilka miesięcy później przegrał wybory.

#5 Wojna toczyła się jedynie w Europie i na Pacyfiku

Zakres największej wojny w historii jest malowany jako znacznie mniejszy niż w rzeczywistości. Indyjskich żołnierzy wysłano do walki w kampaniach pustynnych, a wojska tajlandzkie walczyły z aliantami w Azji Południowo-Wschodniej z siłami japońskimi.

#6 Bomby atomowe zmusiły Japonię do kapitulacji

Bomby atomowe spadające na Hiroszimę i Nagasaki są uważane za powód japońskiej kapitulacji. Wiele osób jednak przypisuje Sowietom to, że Japonia porzuciła nadzieję na zwycięstwo. Związek Radziecki złamał swój pakt o neutralności i formalnie wypowiedział wojnę dzień po zrzuceniu bomb atomowych.

#7 Holokaust to największe ludobójstwo w historii II wojny światowej

Holokaust pod nazistowskim reżimem bez wątpienia jest jednym z najciemniejszych wspomnień w dziejach ludzkości. 11 milionów ofiar to tragedia, o której nigdy nie da się zapomnieć. Rzadko jednak wspomina się o japońskich ofiarach podczas okupacji Chin. Szacuje się, że życie straciło ponad 20 milionów osób.

#8 Hitler zapoczątkował selekcję „rasy idealnej”

Ruch eugeniczny był wymysłem Amerykanów i powstał już w 1910 roku. W miarę rozwoju nauki, koncepcja dotarła do Niemiec i zyskała wielu fanów. Łatwo się domyślić, że Hitler był największym zwolennikiem eugeniki. Jego plan eksterminacji „wadliwych” jednostek w celu stworzenia rasy idealnej są inspirowane właśnie amerykańskimi koncepcjami.

#9 Rosjanie pokonali Niemców dzięki przewadze liczebnej

Wielu twierdzi, że Niemcy przegrały kampanię przeciwko Związkowi Radzieckiemu było to, że ci drudzy mieli znaczną przewagę liczebną (10 do 1). Prawda jest taka, że stosunek sił był bardzo podobny, a Związek Radziecki wcale nie miał tak dużej populacji jak wszyscy myśleli.

Może Cię zainteresować

zamknij