×

Przyjęto nową specustawę. Ma nas uchronić przed koronawirusem

Wczoraj w nocy Sejm przyjął nową specustawę odnośnie koronawirusa. Czy uchroni nas to przed epidemią?

Przyjęto nową specustawę

Po godzinie 23.00 w Sejmie nadal było tłoczno. To za sprawą głosowania, które dotyczyło nowej specustawy. Za głosowało 400 posłów, 11 było przeciw, a 7 wstrzymało się od głosu

Ustawa została przegłosowana w bardzo szybkim tempie. Z rana na sejmowej komisji zdrowia odbyło się pierwsze czytania, a wieczorem drugie. Następnie posłowie przeszli do głosowania.

Będziemy mogli pracować z domu?

Nowa regulacja wprowadza prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego za okres nie dłuższy niż 14 dni. Można z niego skorzystać w przypadku, kiedy zamknięty będzie żłobek, przedszkole czy szkoła.

Rząd chcąc zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa wprowadza również nowe możliwości dla pracodawców. Będą oni mogli zlecić wykonywanie pracy pracownikowi z domu.

Zmiany w przepisach

Ustawa umożliwia również dokonywanie zamówień i wykonywania usług czy prac bez stosowania przepisów ustawy o zamówieniach publicznych i prawa budowlanego. Wszystkie zmiany są reakcją na zagrożenie związane z wirusem.

Poszerzono również krąg osób, które mogą wystawić receptę. Będzie mógł to zrobić również farmaceuta. Minister na podstawie informacji GIS będzie mógł określać maksymalne ceny na określone produkty lecznicze. Chodzi o specyfiki wykorzystane przy leczeniu wirusa.

Czy w rząd ukrywa epidemię? 

Przyjęto nową specustawę
Instagram
Źródła: warszawawpigulce.pl, www.newsweek.pl
Fotografie: Instagram

Może Cię zainteresować

zamknij