×

Tych leków w styczniu może zabraknąć! „Zagrożone brakiem dostępności”

Od 5 stycznia 2023 roku będzie obowiązywała nowa lista leków, wyrobów medycznych i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia, które „zagrożone są brakiem dostępności” w aptekach i hurtowniach. W skrócie oznacza to, że pewnych leków w styczniu może zabraknąć. Kto ma powody do niepokoju?

Kryzys lekowy w Polsce?

Od wielu miesięcy powraca temat kryzysu lekowego w Polsce. Sęk w tym, że to, co martwi pacjentów, niekoniecznie martwi polityków. Gdy w lipcu media informowały o problemach z dostępnością leków, minister zdrowia Adam Niedzielski próbował uspokoić nastroje. Wtórował mu wiceminister Wojciech Andruszkiewicz.

Nie można straszyć ludzi, że zabraknie dla nich leków, bo to jest nieprawda

– mówił Andruszkiewicz.

Jednakże pacjenci nie potrzebowali medialnych publikacji, by się przekonać, że problem z dostępnością niektórych leków jest jak najbardziej realny. Dowiadywali się o tym podczas rozmowy z farmaceutą. Niektórzy biegali od apteki do apteki, czekali, aż lek pojawi się w hurtowniach, a ostatecznie musieli się udać po nową receptę, bo dotychczasowa zdążyła się już przeterminować. W tym czasie urzędnicy twierdzili, że problemu nie ma.

Tych leków w styczniu może zabraknąć

Politycy swoje, lekarze i farmaceuci swoje. Niedawno głośno było o brakach w antybiotykach, silnych lekach przeciwbólowych czy preparatach na cukrzycę. W grudniu pojawił się również problem z dostępem do preparatów okulistycznych. Od kilku tygodni brakowało także morfiny w tabletkach.

Ten niedobór bardzo uderza w pacjenta, dla którego do względnie normalnego funkcjonowania potrzebna jest terapia bólu. Ból, a dokładnie walka z bólem, to jednostka chorobowa. Każdy, kto miał w rodzinie lub znał osobę z chorobą nowotworową, wie, że morfina to podstawowy lek przeciwbólowy pozwalający, choć na chwilę, odetchnąć cierpiącemu pacjentowi

– mówił Medonetowi Konrad Madejczyk, rzecznik Naczelnej Izby Aptekarskiej.

W związku z tym, że ciężko połapać się w tym całym zamieszaniu, najlepiej skupić się na faktach. A fakty są takie, że Ministerstwo Zdrowia co jakiś czas publikuje listę leków zagrożonych brakiem dostępności na terenie Polski. Ostatnio taka lista pojawia się co miesiąc. Najnowsze zestawienie obejmuje 216 pozycji i będzie obowiązywać od 5 stycznia 2023 roku.

Portal WP abcZdrowie informuje, że na liście antywywozowej (leki nie mogą być wywożone za granice Polski) znalazły się następujące leki:

  • przeciwpsychotyczne (Concerta, Rispolept, Trevicta, Zypadhera),
  • przeciwzakrzepowe (np. Clexane, Fraxodi, Fraxiparine i Neoparin),
  • przeciwpadaczkowe,
  • podawane pacjentom z nowotworami,
  • podawane przy POChP
  • stosowane po przeszczepach
  • stosowane w chorobach przewodu pokarmowego
  • insuliny i leki przeciwcukrzycowe (Abasaglar, Actrapid, Apidra, Gensulin, Humalog, Humulin, Fiasp, Insulatard, Lantus, Liprolog, Ozempic, Polhumin, Tresiba).

Niestety to tylko niektóre przykłady. Lista jest jeszcze dłuższa.

Fotografie: , Twitter (miniatura wpisu), www.publicdomainpictures.net, twitter.com

Może Cię zainteresować