×

Trwają testy leku na COVID-19, który obniża śmiertelność pacjentów. To przełom?

Trwają testy leku na COVID-19, który obniża śmiertelność pacjentów zmagających się z tą chorobą. Lekarze uważają go za przełom.

Trwają testy leku na COVID-19

Program „The recovery trial” ma siedzibę na Uniwersytecie Oksfordzkim w Wielkiej Brytanii. Inicjatywa ma na celu kontrolowanie prób leków przeciwko COVID-19 na świecie, w dużej mierze dzięki wsparciu National Health Service (United Kingdom National Health Service). Prawie wszystkie szpitale zakaźne w całej Wielkiej Brytanii – w sumie 176 – przyjęły chorych pacjentów.

Tamtejszy Minister Zdrowia, Matt Hancock oświadczył, że nowa terapia będzie wkrótce wdrażana w życie:

Ponieważ wcześnie dostrzegliśmy możliwe dobroczynne działanie leku, gromadziliśmy zapasy. Dysponujemy 200 tys. jednostek deksametazonu.

Jakie są zalety nowego leku?

Najważniejszą wiadomością jest to, że niskie dawki deksametazonu, leku sterydowego, ratują życie. Był to jeden z pierwszych leków włączonych do badania, ponieważ w przeszłości był stosowany przeciwko stanom zapalnym, w tym w płucach, i jest tani oraz łatwo dostępny.

Wcześniej testowano lek na koronawirusie SARS-CoV-2, jednakże przyniosły one mieszane wyniki. Okazało się jednak, że małe dawki, zmniejszyły liczbę zgonów wśród osób chorych, nawet o jedną trzecią.

Jedna na osiem osób przeżyła dzięki deksametazonu. Wśród tych, którzy potrzebowali wsparcia tlenowego, ale nie respiratora, był to jeden na pięciu. Nie pomogło tym, którzy mogli oddychać bez pomocy. Profesor Martin Landray, jeden z badaczy biorący udział w badaniach podzielił się szczegółami nowej terapii:

Terapia trwa do 10 dni i kosztuje w Wielkiej Brytanii ok. 5 funtów na pacjenta (25 zł). Czyli uratowanie jednego życia to wydatek rzędu 35 funtów (173 zł). Ten lek jest powszechnie dostępny na całym świecie. Jest to całkowicie przekonujący wynik. Jeśli spojrzeć na pacjentów, którzy nie wymagali respiratorów, ale korzystali z tlenu, nastąpiło także znaczne zmniejszenie ryzyka śmierci o około jedną piątą.

Jakie inne leki są testowane?

Kombinacja leków przeciw HIV lopinawir/rytonawir, znana pod marką Kaletra, również są sprawdzane. Podobnie jak azytromycyna, która jest powszechnie stosowanym antybiotykiem i była podawana niektórym pacjentom we Francji wraz z hydroksychlorochiną.

Najnowszym lekiem dodanym do badania jest Tocilizumab, lek przeciwzapalny podawany w zastrzykach. Wyniki tych leków zostaną ogłoszone, gdy tylko dane będą wystarczające, aby jednoznacznie udowodnić, że działają lub nie działają.

Źródła: www.theguardian.com, www.rp.pl, edition.cnn.com
Fotografie: Freepik (miniatura wpisu), Freepik

Może Cię zainteresować

zamknij