×

Zajmuje się przygotowaniem zmarłych do pogrzebu. Opowiedziała, co najbardziej dotyka ją w trakcie pracy

Śmierć to dla wielu osób temat tabu. Teoretycznie domyślamy się, na czym polega praca ludzi zatrudnionych w zakładach pogrzebowych, ale raczej nikt nie mówi o szczegółach. Dwora Mariola Krawczyk opowiedziała w rozmowie z „WP kobieta” o tym, jak wygląda zawód tanatokosmetologia.

To bardzo specyficzny zawód

Tanatokosmetolog to osoba, która jako ostatnia zajmuje się ciałem zmarłego. Właśnie ona przygotowuje zwłoki do pogrzebu.

Dwora Mariola Krawczyk jest dyplomowaną balsamistką i należy do Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego. W pracy zajmuje się także tanatokosmetyką. Nie ma wiele koleżanek „po fachu”, bo ten zawód wykonują głównie mężczyźni. Dodatkowo praca w branży pogrzebowej wymaga specyficznych predyspozycji. Nie każdy może sobie z nią poradzić. Z jednej strony, do zmarłych nie można podchodzić zupełnie bez emocji, a z drugiej trzeba po prostu wykonać swoje zadania.

Oswoiła śmierć

Jak sama mówi, wybór tej drogi był dla niej naturalny. Praca, którą wykonuje wymaga połączenia wielu dziedzin. Wymaga wiedzy z zakresu anatomii, kosmetologi i fryzjerstwa. Ze śmiercią oswoiła się przez mamę, która pracowała w szpitalu. Dlatego jej rodzina nie była zaskoczona, kiedy zaczęła pracę.

Bezpośredni kontakt ze śmiercią nie jest dla niej problemem. Mówi, że nie ma powodów, żeby bać się zmarłych, bo zawsze podchodzi do nich z szacunkiem. Często zdarza się, że pracuje po zamknięciu zakładu pogrzebowego i zostaje sama w prosektorium.

Dwora lubi swój zawód, ale podkreśla, że jest bardzo trudny, przede wszystkim fizycznie. Pracowanie z ciałami zmarłych jest bardzo wymagające. Korzysta z pomocy drugiej osoby, bo do przełożenia czy umycia ciała potrzeba dużej siły.

Zdarza się, że ludzie czują obrzydzenie

W przeciwieństwie do rodziny, nowo poznani ludzie nie zawsze reagują dobrze, słysząc, czym się zajmuje:

Często, kiedy ludzie dowiadują się o mojej pracy, to np. nie chcą podać mi ręki, bo się brzydzą. Pytają, czy jak wracam do domu, to czuć ode mnie zapach rozkładu. Jednym słowem dają mi do zrozumienia, że w pewien sposób również mnie się brzydzą. Na szczęście mam przyjaciół, którzy mnie wspierają i w tej chwili się tym nie przejmuję

Najgorszy jest wyraz cierpienia i bólu

Niektórzy nie zdają sobie sprawy, że ciała często nie trafiają do zakładu pogrzebowego w idealnym stanie:

Są umazane kałem, wymiocinami, uszkodzone po szpitalu, często gnijące. Zdarza się, że ludzie po wypadkach komunikacyjnych są obdarci ze skóry

Pewnie wiele osób zaskoczy, że według balsamistki to nie jest najgorszy widok. Według niej najtrudniej patrzeć na ciała osób, które zginęły nagłą śmiercią albo popełniając samobójstwo:

Pozostaje na ich twarzach specyficzny rys cierpienia, rozczarowania, zdziwienia. Szczególnie w sytuacjach, kiedy okoliczności śmierci wiązały się z potężnym bólem, jak np. przecięcie ciała na pół przez pociąg na torach

Niektóre ciała wymagają specjalnych zabiegów

Jeżeli ciało zmarłego jest bardzo uszkodzone, Dwora musi odbudować tkanki miękkie i zrobić makijaż, który zamaskuje ubytki ciała. Do takich zadań używa wosku.

Kobieta opowiedziała także, o tym co rodziny zmarłych przygotowują do trumny. Zauważyła, że w zależności od formy pochówku, bliscy przynoszą inną odzież dla zmarłych. Jeśli ciało ma być skremowane, to przygotowują letnie ciuchy np. lekką sukienkę dla kobiety. Natomiast, jeżeli zmarły będzie pochowany w ziemi, albo ma leżeć w chłodni, rodzina przynosi podwójny zestaw bielizny, grube rajstopy czy kalesony pod spodnie.

Chodzi o to, żeby zmarły wyglądał naturalnie

Jeśli mowa o makijażu dla zmarłych, to najważniejszym elementem jest, żeby wszystkie części ciała wyglądały naturalnie. Zwykle chodzi o to, żeby uzyskać efekt „no make up”:

Głównym celem jest ukrycie widocznych zmian pośmiertnych, bo dość szybko zachodzi naturalny proces rozkładu ciała. Zmiany, takie jak plamy opadowe, bladość, zmieniona struktura skóry czy rysy twarzy – to wszystko jest możliwe do skorygowania

Do takiego makijażu konieczne są specjalistyczne kosmetyki. Powstają na bazie olejków. Normalne produkty nie poradziłyby sobie z tym, że ciało najpierw kilkanaście godzin leży w chłodni, a później w czasie ekspozycji, w temperaturze pokojowej.

Po wyjściu z pracy jeszcze bardziej docenia życie

Rodziny zmarłych przygotowywanych do ostatniego pożegnania, często mają konkretne życzenia. Dwora uważa, że takie drobne gesty, jak chociażby konkretne ułożenie grzywki, jest całkowicie naturalne:

Nawet w pewnym sensie oczekuję, że z pewnością będzie coś dodatkowego i sama dopytuję. Balsamista jest od tego, aby pomóc wypielęgnować obraz zmarłego, jaki ma pozostać w sercach jego bliskich – powinien zatem wszechstronnie służyć swoją profesjonalną pomocą

Kobieta podkreśla, że po wyjściu z pracy odczuwa „euforię życia”. Zwraca uwagę na szczegóły, których często nie doceniamy, chociażby na ciepło ciała albo że uściśnięta ręka bliskiej osoby jest miękka.

Bylibyście w tanie wykonywać taki zawód?

_________________________________
*Zdjęcia mają charakter poglądowy

Może Cię zainteresować