×

5 faktów na temat ludzkich zwłok, które zdradził pracownik zakładu pogrzebowego

Przedsiębiorca pogrzebowy, Randy L. Goldy, postanowił podzielić się z pewnym dziennikarzem tym, co dzieje się z ludzkim ciałem po śmierci oraz zdradzić kilka sekretów swojej pracy. Zdecydował się także obalić kilka mitów, które powtarzają osoby, nie mające pojęcia o pracy w zakładzie pogrzebowym.

#1 Rosnące włosy i paznokcie

Ciało zmarłego człowieka odwadnia się już we wczesnym stadium rozkładu. Własnie dlatego odwodniona skóra wypycha na wierzch włosy oraz paznokcie, co sprawia, że wygląda to tak, jakby rosły. To samo zjawisko sprawia, że skóra się naciąga, przez co oczy i usta zmarłego mogą same się otwierać.

#2 Zamykanie ust i oczu

Jamę ustną zamyka się dzięki dwóm drutom przyczepionym do dziąseł na górze i na dole. Z kolei oczy dzięki odrobinie specjalnego kleju.

#3 Pośmiertne westchnienia

Powietrze, które zostało uwięzione w płucach po śmierci danej osoby, może powoli uciekać, a co za tym idzie wprawiać struny głosowe w wibracje. Mogą przez to pojawiać się tzw. pośmiertne westchnienia.

#4 Co dzieje się z ciałem rok od śmierci?

Rozkład ciała zaczyna się wówczas, gdy bakterie, które normalnie znajdują się w ludzkim układzie trawiennym, zaczynają przemieszczać się poza niego i niszczyć inne tkanki. Każde ludzkie ciało rozkłada się w odrobinę inny sposób. Zależy od tego wiele czynników – jak chociażby rodzaj gleby, w jakiej spoczęła trumna, a nawet powód śmierci. Ponadto, zapieczętowanie trumny chroni przed bakteriami z zewnątrz, ale blokuje także odpływ płynów, a to z kolei przyspiesza gnicie.

#5 Kosmetyki dla zmarłych

Istnieją specjalne kosmetyki dla zmarłych. Co się w nich znajduje? Zwykła paleta kosmetyków została w nich powiększona o wypełniacz ran, wosk do ust, a także specjalne kolory: stary, dorosły, brzoskwinia, opalenizna, kolor ust.

Mity, związane z zakładami pogrzebowymi

Pan Goldy w rozmowie z dziennikarzem chciał też obalić kilka mitów na temat tego, jak wygląda praca w zakładzie pogrzebowym. Podkreślił, że w takim miejscu wszystko odbywa się za dnia. Nikt nie pracuje tam w nocy, prócz ewentualnej ochrony. Stanowczo zaznaczył, że nie łamie się kości, aby wyprostować kończyny czy palce. Dodał także, że stężenie pośmiertne jest reakcją chemiczną, ale można jej zapobiec, rozciągając, zginając i przesuwając części ciała.

Wiedzieliście to wszystko?

Może Cię zainteresować