×

Przy wejściu na cmentarz zawisła kartka. Jej treść zwraca uwagę każdego

Przełom listopada i października to czas, gdy na wielu cmentarzach pojawiają się specjalne regały. Tak też stało się w Bytomiu. Miejski Zarząd Dróg i Mostów przygotował taki regał, który opatrzył specjalnym opisem. Teraz kartka na cmentarzu w Bytomiu nikogo już nie dziwi, ponieważ powiązana jest z pewną szlachetną akcją.

Kartka na cmentarzu w Bytomiu

Okres Wszystkich Świętych sprawia, ze cmentarze w Polsce wyglądają naprawdę niezwykle. Głównie nocą, kiedy to tysiące zapalonych zniczy robią ogromne wrażenie. Niestety, z tą tradycją powiązany jest kluczowy problem. Mianowicie każdego roku cmentarze generują ogromne ilości śmieci: sztuczne kwiaty, wypalone wkłady, zużyte znicze. Ich utylizacja to ogromne koszty i po prostu najzwyklejsze marnotrawstwo.

W konsekwencji w wielu miastach w Polsce powstała szlachetna inicjatywa „Daj zniczowi drugie życie”. Na cmentarzach stoją specjalnie przygotowane i opatrzone regały, na których będzie można zostawić stary, ale nieuszkodzony znicz do ponownego wykorzystania.

„Znicze do ponownego użytku” – taka kartka pojawiła się na cmentarzu w Bytomiu przy ulicy Kwiatowej.

„Daj zniczowi drugie życie”

Ważne, aby pozostawione znicze nie były zniszczone. Każdy, kto chce skorzystać ze zniczy, może je wziąć, uzupełnić w nich wkład lub baterie i wykorzystać na grobach swoich najbliższych. Dzięki temu każdy znicz zyska drugie życie

– zwracają uwagę pracownicy UM Bytom.

Zainteresowani, którzy chcą skorzystać z pozostawionych zniczy, muszą tylko zaopatrzyć się w dodatkowe wkłady. W konsekwencji znicze zyskują drugie życie, a do kontenerów trafia mniej śmieci.

Szlachetna akcja „Daj zniczowi drugie życie” promowana jest także w innych miastach. Specjalnie przygotowane regały stanęły m.in. w Dąbrowie Górniczej i Krośnie.

Zachęcamy do właściwej segregacji oraz ponownego wykorzystywania zniczy. Na cmentarzach staną specjalne regały, na których można będzie zostawić niepotrzebny już znicz, żeby ktoś inny mógł zabrać go do ponownego wykorzystania

– nakłania magistrat z Dąbrowy Górniczej

Źródła: www.o2.pl, www.terazkrosno.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x