×

Upały wcale nie odpuszczą. Termometry w Europie wskażą nawet 45 st. C

Wysokie temperatury w Europie mogą mieć naprawdę zgubny wpływ na środowisko. Najnowsze prognozy zapowiadają, że termometry we Francji pokażą nawet 45 st. C. Pszczelarze są przerażeni – bardzo możliwe, że pszczoły zginą przez zabójczy dla nich upał.

Temperatury we Francji przekroczą 40 st. C

Zapowiadana fala upałów znad Sahary przyniosła Europie wyższe temperatury niż przewidywali synoptycy. Początkowo termometry we Francji miały wskazywać 40 st. C, ale ostatnie dni czerwca mają być jeszcze bardziej upalne. W mieście Nîmes temperatura wyniesie nawet 45 st. C, a Francuska stacja meteorologiczna ogłasza drugi najwyższy stopień ostrzeżenia pogodowego.

Pszczelarze boją się, że przez upał zginą pszczoły

Pszczelarze biją na alarm, że takie prognozy mogą być zabójcze dla pszczół. Obawiają się, że pszczoły nie wytrzymają fali upałów. Już teraz muszą stosować specjalne metody ochładzania uli. Francuski związek rolniczy MODEF potwierdza, że sytuacja jest dramatyczna:

Nadchodząca fala upałów może naprawdę dotknąć naszych zbiorów. W ulach nie ma nic do jedzenia, ponieważ pszczoły nic nie zbierają

Temperatura we Francji jest tak wysoka, że sprawą zajął się rząd. Wydano specjalnie ogłoszenia o zawieszeniu egzaminów 14 i 15-latków. W miastach pojawiły się nowe kurtyny wodne, a miejskie baseny mają działać dłużej.

pszczoły w pasiecie
Pixabay

Agrykański upał dokucza całej Europie

Fale gorąca odczuje nie tylko Francja. Upały są bardzo dokuczliwe w całej Europie. We Włoszech gorąco jest nawet wieczorami, w nocy temperatura wynosiła blisko 30 st. C. Temperatury w Polsce nie są aż tak wysokie, jak na zachodzie. Nie zmienia to faktu, że w Świebodzinie odnotowano ostatnio 39,5 st. C. Na szczęście w weekend upał trochę odpuści. Jutro temperatury mają osiągnąć od 22 do 30 st. C.

Może Cię zainteresować

zamknij