×

5 przesądów dotyczących pogrzebów i śmierci w kulturze polskiej

Każda kultura na świecie tworzy własne przesądy pogrzebowe. My Polacy także mamy swoje, często związane z dawnymi wierzeniami.

Przesądy pogrzebowe

Ze śmiercią ciężko jest się pogodzić, zwłaszcza gdy dotyczy najbliższych. Rozmaite kultury tworzyły często bardzo rozbudowane przesądy pogrzebowe, aby ułatwić pogodzenie się ze stratą. Także w Polsce mamy kilka takich zwyczajów, które niejednokrotnie sięgają czasów przedchrześcijańskich.

#1 Odpowiednie miejsce dla zmarłego

Gdy członek rodziny odejdzie z tego świata, następuje zakrycie wszelkich luster znajdujących się w domu. Odbicie zmarłego może zwiastować, że jego duch nie opuści ziemskiego padołu. Dodatkowo otwierane są wszelkie okna, drzwi oraz szuflady, aby dusza mogła swobodnie opuścić domostwo.

#2 Dni żałobne

Przed pogrzebem należy przez 3 dni opłakiwać zmarłego przy otwartej trumnie, która pozostaje w domu. Dawniej w tym okresie przygotowywano ciało do ostatecznego spoczynku. Dzisiaj tym obowiązkiem zajmują się domy pogrzebowe.

Rodzina powinna się gromadzić wokół zmarłego oraz wspominać jego życie. Zwykle wówczas zakrywa się wszelkie okna w danym pomieszczeniu. Ma to oddawać żałobną atmosferę oraz spowolnić procesy gnilne.

#3 Nie ma miejsca na czas i sprzątanie

Po śmierci zmarłego należy zatrzymać wszelkie zegarki w domu. Ukazuje to śmierci, że ziemska wędrówka członka rodziny dobiegła końca. Nie wolno także sprzątać w domu do czasu pogrzebu. Jest to wyraz szacunku wobec nieboszczyka, albowiem wszelkie przyziemne sprawy schodzą na dalszy plan i najważniejsze staje się godne go pożegnanie.

#4 Zamknięcie oczu

Zmarły nie powinien leżeć z otwartymi oczyma, albowiem w ich odbiciu można dojrzeć po kogo przyjdzie śmierć w następnej kolejności. Dlatego winno się je zamknąć, a jeśli wciąż się otwierają, położyć na nie monety. W takim wypadku należy je w trakcie pogrzebu umieścić w trumnie.

Zwyczaj ten pochodzi najprawdopodobniej ze Starożytnej Grecji. Według wierzeń monety miały służyć jako zapłata dla Charona, przewoźnika zmarłych. Inaczej dusza nie mogła znaleźć się w krainie umarłych i błąkała się po ziemi.

#5 Stypa, czyli ostatni posiłek zmarłego

Często po pogrzebie następuje uroczysty obiad bądź inna forma biesiady. Wówczas pierwsze krople alkoholu, nim zostaną podane gościom, powinny trafić na ziemię. Są one daniną dla zmarłego, aby odszedł w spokoju.

Co najważniejsze nie wolno niczego zabierać ze sobą. Wszystkie potrawy powinny zostać w miejscu uroczystości, zaś resztki powinno się zakopać.

, dziennikpolski24.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować