×

Ludzie nie odpuścili TVP kontrowersyjnego wydania „Wiadomości”. Wczoraj odbył się protest

W Warszawie przed siedzibą TVP zebrało się w środę wieczorem kilkaset osób z transparentami „Stop nienawiści”. Protestujący chcą odwołania prezesa TVP Jacka Kurskiego.

Ma to związek z wyemitowaniem materiału w głównym wydaniu „Wiadomości” 14 stycznia. W dniu śmierci prezydenta Gdańska, napadniętego dzień wcześniej podczas finałowego koncertu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Cichy protest

Zebrani na placu Powstania Warszawskiego 7 prowadzili jednak tzw. cichy protest. Nie było na nim okrzyków, ponieważ manifestacja ta miała być również upamiętnieniem Pawła Adamowicza.

Jak podkreślali organizatorzy manifestacji „Stop propagandzie nienawiści”, protest nie jest przeciwko wolności słowa, czy samej Telewizji Polskiej, ale przeciwko przekazowi telewizji. Na Facebooku napisali:

Chyba większość z nas zaszokowała wieść o śmierci Prezydenta Adamowicza. Wszyscy poczuliśmy się dotknięci i łączyliśmy się w bólu. Niestety pewna telewizyjna stacja dała jasny przykład odczłowieczenia.

Ten protest jest przeciwko propagandzie nienawiści serwowanej przez publiczną telewizję. To nie jest protest przeciwko wolności słowa, a przeciwko serwowaniu takiego bagna […] za pieniądze obywateli. Jako kluczowi fundatorzy TVP mamy święte prawo nie zgadzać się z takim przekazem, mamy święte prawo protestować.

Planujemy przede wszystkim uczcić chwilą ciszy pamięć prezydenta Adamowicza, odwołać się do sumienia tych dziennikarzy, którzy tworzyli wczorajszy materiał, by odeszli z pracy. Bez nienawistnych haseł, bez emblematów partyjnych, bez okrzyków i gwizdów

Protestowały także osoby publiczne

W manifestacji udział wzięli m. in. Joanna Scheuring-Wielgus z Teraz!, przewodniczący Ruchu Obywatele RP, Paweł Kasprzak, aktor Krzysztof Pieczyński oraz była dziennikarka TVP, Beata Tadla.

Miało być apolitycznie

Chociaż zebranie miało nie mieć politycznych podtekstów, to nie zabrakło haseł antyrządowych i antyklerykalnych. Wśród transparentów można było zobaczyć hasła takie jak m. in. „TVP łże jak PiS”, czy „TVPiS kłamie! Szczujnia!”

Odwołanie Kurskiego

Wniosek o odwołanie prezesa TVP Jacka Kurskiego i jego zastępcy Macieja Staneckiego jest już w Radzie Mediów Narodowych. W złożonym przez ugrupowanie Kukiz’15 wniosku napisano, że „telewizja publiczna odgrywa negatywną rolę w polskiej debacie publicznej”.

Skandaliczny materiał w „Wiadomościach”

W poniedziałkowych Wiadomościach TVP, które prowadziła Danuta Holecka, wyemitowano materiały dotyczące zabójstwa Pawła Adamowicza. Wydarzenia przedstawiono w kontrowersyjny sposób.

Reportaż przedstawiał, że za mową nienawiści, która doprowadziła do śmierci prezydenta Gdańska, stoją politycy obecnej opozycji.

Nie zabrakło w programie również manipulacji dokonanej wobec Jurka Owsiaka. Zarzucano mu m.in. że pomimo otrzymanej informacji o ataku na prezydenta Gdańska, nie przerwał licytacji w głównym studiu WOŚP w Warszawie. Więcej o tym tutaj.

Polecane

Może Cię zainteresować