×

Protest przeciwko „lex Czarnek” pod Pałacem Prezydenckim. „To ostatni moment”

Protest przeciwko „lex Czarnek” rozpoczął się w niedzielę 13 lutego o godz. 18.00 pod Pałacem Prezydenckim w Warszawie. Przybrał on specyficzną formę za sprawą uczestników, którzy w pewnym momencie zaczęli tańczyć „poloneza sprzeciwu”. Nagrania pojawiły się już w mediach społecznościowych i robią prawdziwą furorę. Czy ta akcja przekona prezydenta Andrzeja Dudę, by się wstrzymać i nie podpisywać kontrowersyjnej ustawy? Okaże się niebawem.

„Lex Czarnek” – o co w tym chodzi?

Sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo oświatowe. Projekt zawiera szereg zmian zaproponowanych przez resort, na czele którego stoi Przemysław Czarnek, stąd potoczna nazwa kontrowersyjnej ustawy – „lex Czarnek”.

Na czym polegają zmiany zaproponowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w prawie oświatowym? Przede wszystkim wzmacniają rolę kuratorów oświaty poprzez nadanie im większych uprawnień i zmieniają zasady funkcjonowania organizacji pozarządowych w szkołach.

Większe uprawnienia dla kuratorów oświaty

„Lex Czarnek” wzmacnia pozycję kuratora oświaty. Będzie on mógł wydawać zalecenia dla szkoły lub placówki oświatowej, a jeśli dyrektor ich nie wykona, to będzie wezwany do złożenia stosownych wyjaśnień. Kolejne niepodporządkowanie się kuratorowi może skutkować wnioskiem o odwołanie dyrektora w czasie roku szkolnego, bez wypowiedzenia.

Nowelizacja prawa oświatowego przewiduje również, że kurator oświaty będzie miał decydujący głos przy wyborze dyrektorów szkół.

Kontrola zajęć dodatkowych, które odbywają się na terenie szkoły lub placówki oświaty

Ministerstwo Edukacji i Nauki chce sprawować kontrolę nad zajęciami dodatkowymi prowadzonymi w danej szkole lub placówce. W związku z tym, nowelizacja ustawy zakłada iż dane stowarzyszenie bądź organizacja będą musiały przed rozpoczęciem zajęć uzyskać pozytywną opinię od kuratora oświaty, a dyrektor szkoły lub placówki będzie miał obowiązek uzyskać szczegółowe informacje dotyczące planu zajęć i materiałów wykorzystywanych w trakcie ich prowadzenia.

Ponadto, konieczne będzie uzyskanie pisemnej zgody rodziców niepełnoletniego ucznia lub pełnoletniego ucznia. Wyjątek stanowią organizacje harcerskie.

Projekt opracowany przez resort Przemysława Czarnka wprowadza również możliwość prowadzenia nauki zdalnej z innych powodów, niż pandemia koronawirusa, o ile zawieszenie zajęć stacjonarnych trwa dłużej niż dwa dni.

Protest przeciwko „lex Czarnek” w Warszawie

Nowelizacja ustawy Prawo oświatowe została uchwalona przez Sejm 13 stycznia 2022 r. Teraz czeka na podpis prezydenta. Wiadomo, że Andrzej Duda ma co do niej szereg wątpliwości. Jednak wielu młodych Polaków nie chce czekać bezczynnie, dlatego zdecydowało się na udział w dzisiejszym proteście.

Ustawa właśnie trafiła na biurko prezydenta i to ostatni moment, by móc ją powstrzymać. Bądźcie z nami

— czytamy w zapowiedzi niedzielnego protestu organizowanego przez organizację „Wolna Szkoła”. 

My – młode pokolenie, uczniowie i uczennice, nie zostaliśmy wysłuchani. Projekt Ministra Czarnka uderza w polską szkołę, wprowadza polityczny nadzór kuratora i ogranicza oddolne inicjatywy uczniowskie. Możemy mieć różne poglądy i wartości, ale wszyscy chcemy czuć się w szkole bezpiecznie

– tłumaczą swoją inicjatywę organizatorzy.

Zgodnie z planem uczestnicy protestu zgromadzili się w niedzielę 13 lutego o godz. 18.00 pod Pałacem Prezydenckim w Warszawie, by zatańczyć „poloneza sprzeciwu”. Chodziło oczywiście o zamanifestowanie sprzeciwu wobec kontrowersyjnej ustawy potocznie zwanej „lex Czarnek”.

W pierwszej parze tańczył 18-letni Franciszek Broda, siostrzeniec premiera Mateusza Morawieckiego. Do tańca zapraszano również prezydenta Andrzeja Dudę i pierwszą damę Agatę Kornhauser-Dudę, ale para prezydencka nie skorzystała.

Źródła: warszawawpigulce.pl, wiadomosci.wp.pl, www.polsatnews.pl
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować