×

Minister Zdrowia podczas konferencji zdradził ceny szczepień przeciwko COVID-19

Program szczepień przeciwko COVID-19: podczas dzisiejszej konferencji prasowej z udziałem szefa KPRM Michała Dworczyka, ministra Adama Niedzielskiego oraz prof. Andrzeja Horbana, poznaliśmy szczegóły dotyczące szczepionki. Kiedy będzie dostępna? Ile będzie kosztować?

Program szczepień przeciwko COVID-19

„Od dzisiaj mogą się zgłaszać podmioty lecznicze, które będą brały udział w narodowym programie szczepień przeciwko SARS-Cov-2” – przekazał podczas konferencji prasowej w piątek szef KPRM Michał Dworczyk.

W kraju ma powstać ok. 8 tys. punktów szczepień, a w szczepienia zaangażuje się ok. 40 tys pracowników służby zdrowia – poinformował Dworczyk.

Podczas konferencji wyszczególniono także, kto może się zgłaszać do udziału w programie. A są to przychodnie (POZ, AOS), lekarze, którzy samodzielnie prowadzą praktykę, szpitale, a także szpitale rezerwowe.

Dworczyk podkreślił, że szczepienia nie mogą zakłócić normalnego funkcjonowania POZ, a podmiot, który zgłosi się do programu szczepień, musi zagwarantować pracę co najmniej 5 dni w tygodniu z co najmniej jednym zespołem szczepiącym na dyżurze. Jak poinformował Dworczyk, podmiot musi wykonać min. 180 szczepień tygodniowo.

Co istotne dla wielu osób, szczególnie starszych, będzie również funkcjonował zespół wyjazdowy, który dotrze ze szczepionką do tych pacjentów, którzy sami nie mogą stawić się w punkcie szczepień.

Ile będzie kosztować szczepionka?

Na temat ceny szczepionki mówił szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. Jak przekazał na konferencji, ceny szczepionek na koronawirusa będą wahać się między 61,24 zł a 95,70 zł.

Cena będzie zależeć od tego, czy szczepienie będzie wykonywane w punkcie szczepień, czy też z transportem do pacjenta.

Chcieliśmy zaproponować taką wycenę, która z punktu widzenia systemu publicznego będzie nie mniej konkurencyjna niż to, co lekarze otrzymują na rynku za wykonanie podobnej usługi. Mam nadzieję, że to będzie element, który w znacznym stopniu zmotywuje do zgłaszania dużej liczby zespołów, do organizowania szczepień w sposób masowy

– zaznaczył Niedzielski.

Minister dodał również, że – dla porównania – szczepienie na grypę wyceniono na ok. 17 zł.

Szczepionki będą podawane w dwóch dawkach.

Jakie są skutki uboczne szczepionki?

Jako ostatni głos zabrał prof. Horban, który wyraził nadzieję, że szczepionki będą dostępne w Polsce już w styczniu.

Profesor podkreślił również, że na rynek nie zostanie dopuszczony produkt, który nie spełnia warunków bezpieczeństwa i określonych warunków skuteczności. Horban zapewnił, że szczepionka „nie modyfikuje genetyki i jest bezpieczna”. Wypowiedział się też na temat rzekomych skutków ubocznych szczepionki. Zdaniem Horbana, jedyne miejscowe objawy mogą być podobne do tych, które występują w przypadku szczepień przeciwgrypowych.

Doniesienia na temat skutków ubocznych szczepionek Horban skomentował dość złośliwie:

Czasami zdarzają się omdlenia na widok strzykawki w ręku pani pielęgniarki

Dodał również, że ten przypadek dotyczy głównie mężczyzn, co może wskazywać, że to jednak słabsza płeć, bardziej wrażliwa na bodźce.

Transmisję z konferencji można obejrzeć tutaj:

Fotografie: Facebook, Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować