×

Już od dzisiaj rząd luzuje kolejne obostrzenia!

Prof. Simon o luzowaniu obostrzeń wypowiada się w dosadnych słowach. Według eksperta „to jest idiotyzm” przez który jeszcze przez długi czas będziemy się zmagać z epidemią.

Imprezy masowe od 17 lipca

W ramach „odmrażania gospodarki” rząd zapowiedział kolejne luzowanie obostrzeń. Zapewne ta decyzja ucieszy właścicieli dyskotek i klubów nocnych. Otóż z dniem dzisiejszym (17 lipca) przywrócono możliwość organizowania imprez masowych z ściśle określonymi wytycznymi.

W imprezie masowej będzie mogło uczestniczyć więcej niż 150 osób pod warunkiem zachowania dystansu społecznego. Z kolei w przypadku kin, teatrów, sal koncertowych, klubów muzycznych, hal widowiskowo-sportowych, amfiteatrów i muszli koncertowych możliwe będzie udostępnienie do 50 proc. liczby miejsc na sali. Uczestnicy wydarzenia obowiązkowo muszą mieć zakryty nos i usta.

W przypadku imprez plenerowych od piątku 17 lipca należy zapewniać co najmniej 5 m kw na osobę. Obowiązkowe będzie również wyznaczenie znakami poziomymi miejsca dla publiczności uwzględniające zachowanie dystansu. Należy także wyraźnie oddzielić i oznaczyć teren dla widowni, by uniemożliwić publiczności mieszanie się np. ze spacerowiczami.

Uczestnicy imprez plenerowych muszą:

  • zachowywać 2-metrową odległość od siebie,
  • zakrywać nosy i usta, chyba że zostanie zachowana odległość nie mniej niż 2 m od innych osób.

Obowiązek zachowania dystansu nie dotyczy osoby:

  • która przyszła z dzieckiem poniżej 13. roku życia,
  • towarzyszącej osobie z niepełnosprawnością lub osobie, która ze względu na stan zdrowia nie może poruszać się samodzielnie,
  • wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących.

Prof. Simon o luzowaniu obostrzeń

Do kwestii luzowania obostrzeń przez rząd krytycznie odniósł się prof. Krzysztof Simon, ordynator oddziału zakaźnego w szpitalu przy ulicy Koszarowej we Wrocławiu.

Zupełne poluzowanie takich spotkań to jest idiotyzm i mówię to świadomie. Kto podjął decyzję, żeby tak to odkręcić? Kto za to odpowie w tym kraju? U nas nie ma osób odpowiedzialnych za błędne decyzje.

– powiedział prof. Simon w rozmowie z Grażyną Wiatr z Radia ZET.

Przypomnijmy, że w Polsce nieustannie wybuchają nowe ogniska koronawirusa. Najwięcej zachorowań odnotowuje się ostatnio po weselach oraz pogrzebach. Jak podaje Radio Zet, po weselu w Nawojowej (woj. małopolskie) COVID-19 wykryto u ponad 150 osób, a blisko 1000 osób przebywa na kwarantannie.

Do podobnej sytuacji doszło po pogrzebie znanej góralki Zofii Karpiel-Bułecki w Zakopanem. U 40 osób wykryto koronawirusa, a kolejne 460 osób musi poddać się kwarantannie.

Jak myślicie, czy luzowanie obostrzeń przez rząd to dobry pomysł?

Źródła: wiadomosci.radiozet.pl, wawainfo.pl, www.money.pl
Fotografie: Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować