×

Procesja Bożego Ciała na nowych zasadach. Są już wytyczne arcybiskupów

Procesja Bożego Ciała na nowych zasadach? Przez długi czas w kościołach obowiązywał ścisły limit wiernych, a zgromadzenia były nielegalne. Uroczystość Bożego Ciała zbliża się wielkimi krokami. Jak będzie obchodzona w tym roku?

Procesje ulicami miast i wsi, są nieodłącznym elementem tego święta…

Kiedy w tym roku wypada święto Bożego Ciała?

„Boże Ciało” to potoczna nazwa Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. To ważne dla katolików święto, w 1264 roku ustanowił je papież Urban IV.

Boże Ciało jest świętem ruchomym, które w naszym kraju przypada w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego, czyli 60 dni po Niedzieli Wielkanocnej. W 2020 roku uroczystość Bożego Ciała wypada 11 czerwca.

Najważniejszym i najbardziej charakterystycznym elementem obchodów w Polsce jest procesja eucharystyczna. Ale w tym roku wiele się zmieni…

Procesja Bożego Ciała na nowych zasadach

Odpowiedź na pytanie o to, czy tradycyjne procesje do czterech ołtarzy w tym roku się odbędą, brzmi: i tak, i nie. A to dlatego, że – zgodnie z wytycznymi arcybiskupów – sytuacja wygląda inaczej w poszczególnych diecezjach.

Archidiecezja Krakowska – abp Marek Jędraszewski zachęca duchownych, aby procesje do czterech ołtarzy organizowali tradycyjnie, jak co roku.

Wiernych natomiast gorąco zachęcam do włączenia się w przygotowania do procesji oraz do licznego w nich udziału

– napisał w komunikacie.

Abp Jędraszewski przypomniał również, że podczas uroczystości wszyscy powinni pamiętać o zakrywaniu nosa i ust, albo zachowaniu odpowiedniej odległości (minimum 2 metry) między uczestnikami procesji.

Archidiecezja Poznańska – inne podejście do obchodów przejawia abp Stanisław Gądecki. W komunikacie dotyczącym archidiecezji poznańskiej, napisał, że na jej terenie nie będą organizowane uliczne procesje Bożego Ciała.

Choć jest to ważna manifestacja wiary, to jednak zawsze istnieje niebezpieczeństwo, że sam jej bohater – Jezus Chrystus ukryty w Najświętszym Sakramencie może pozostać trochę w cieniu orkiestr, sztandarów, wstążek, sypania kwiatów. Może zatem Opatrzność Boża chce, abyśmy przeżyli w tym roku ten dzień w ciszy swoich świątyń; abyśmy na chwilę odwiedzili Jezusa Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie, czy zastanowili się nad postawą naszych serc – na ile są gotowe na spotkanie z Bogiem w komunii świętej

– cytuje Radio RMF FM księdza dr Szoplika.

Archidiecezja Wrocławska – metropolita wrocławski zalecił duszpasterzom, aby w godzinach popołudniowych zaprosili wiernych na nabożeństwo eucharystyczne. Poprosił również o zachowanie tradycji procesji przez osiem kolejnych dni (tzw. oktawę) od uroczystości Bożego Ciała.

Diecezja koszalińska – w diecezji koszalińskiej obchody przybiorą jeszcze inną formę. Bp Edward Dajczak uznał, że w mniejszych miejscowościach procesja może się odbywać na niezmienionych zasadach. Ale już w większych miejscowościach, gdzie trudno dokonać wyboru, kto ma uczestniczyć w procesji, należy ją zorganizować wokół kościoła.

Wszyscy wierni uczestniczący we mszy św. pozostają na swoich miejscach. Procesję tworzy służba liturgiczna wraz z kapłanami. Należy zadbać o odpowiednie nagłośnienie

– napisał biskup.

Zaapelował również o stworzenie wiernym możliwości adorowania Najświętszego Sakramentu.

Diecezja łomżyńska – bp Janusz Stępnowski zalecił duchownym, aby po głównej mszy świętej tego dnia, wierni mogli uczestniczyć w adoracji Najświętszego Sakramentu, połączonej z sakramentem spowiedzi.

Fotografie: Pixabay, pl.wikipedia.org

Może Cię zainteresować