×

Ceny benzyny sięgają 8 zł! Drogie paliwo odstrasza przez wyjazdami

Długi weekend czerwcowy zapoczątkowany świętem, jakim jest Boże Ciało, właśnie wystartował. Nie każdy może sobie jednak pozwolić na wypoczynek poza domem, zwłaszcza, jeśli do przejechania ma się dłuższy odcinek drogi. Powodem jest rekordowo drogie paliwo. Ceny benzyny sięgają 8 zł, czym niejednych odstraszają przed wyjazdem.

Ceny benzyny sięgają 8 zł

Z najnowszych danych opublikowanych przez GUS wynika, że ceny dóbr i usług w maju były średnio o 13,9% wyższe niż rok wcześniej. Takiej drożyzny nie było w naszym kraju od 1998 roku. Inflacja najbardziej dotknęła ceny żywności, energii i paliw.

W ostatnim czasie na Pomorzu wyraźnie wzrosła aktywność prof. Joanna Senyszyn z Polskiej Partii Socjalistycznej. Polityk na początku czerwca ogłosiła powstanie Stowarzyszenia Lewicy Demokratycznej (SLD). W minioną środę prof. Sensyszyn zorganizowała natomiast na stacji benzynowej Lotosu w Gdańsku konferencję prasową.

Miejsce wydarzenia nie było przypadkowe, bowiem tematem konferencji były rekordowe ceny paliwa w Polsce (na Pomorzu litr benzyny kosztuje średnio 7,91 zł.) i rozpoczynający się dzisiaj długi weekend.

Niestety, bardzo wielu Polaków nie wyjedzie na weekend, ponieważ benzyna i olej napędowy są tak drogie, że muszą się decydować, czy chcą mieć na grilla, czy na benzynę. Raczej wybiorą grilla na miejscu niż wyjazd. Niestety, ciągle jesteśmy przez rząd okłamywani. Słyszymy, że w Polsce jest i tak najtańsze paliwo. To też nieprawda. Jeśli porównamy cenę benzyny do średniej płacy minimalnej, to okazuje się, że Polacy mogą kupić znacznie mniej benzyny niż np. Niemcy. Winne są za to m.in. bardzo wysokie marże, które nieprawdopodobnie wzrosły od 2021 r.

– mówiła prof. Senyszyn.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Marek Dral (@marek.dral)

„Dlaczego z 2 proc. na baryłce marża wzrosła do 60 proc. w ciągu półtora roku? „

Prof. Senyszyn zadała pod adresem prezes zarządu Grupy Lotos S.A. Zofii Paryły pytanie, które prawdopodobnie zadaje sobie dzisiaj większość z nas. Zapytała, dlaczego z 2 proc. na baryłce marża wzrosła do 60 proc. w ciągu półtora roku?

Według najnowszych danych marża w czerwcu wynosi 65 dolarów na baryłce, podczas gdy jeszcze w styczniu 2021 r. między 1 a 5 dolarami. Jest to nieprawdopodobny wzrost. My wszyscy za to płacimy. Nie chcemy być ciągle okłamywani, że to jest wina wojny inflacji. PiS rządzi siedem lat i za wszystko odpowiada. Rząd powinien znowelizować budżet. Polakom należy się podwyżka płacy minimalnej od 1 lipca

– mówiła prof. Senyszyn.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Telewizja Wałbrzych (@tvwalbrzych)

Źródła: trojmiasto.wyborcza.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), twitter.com

Może Cię zainteresować