×

Już niedługo osoby poniżej 18. roku życia nie będą mogły korzystać z solarium

Prezydent Andrzej Duda podpisał niedawno ustawę, która ma ograniczyć korzystanie z solarium. Powstała ona dzięki inicjatywie Akademii Czerniaka, czyli sekcji naukowej Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, a także Kancelarii Prezydenta. Wejdzie w życie po upływie 3 miesięcy od dnia jej ogłoszenia.

Reklama

Po co i dlaczego?

Ma się ona przyczynić do podniesienia świadomości na temat tego, jak szkodliwe jest sztuczne promieniowanie UV, a co za tym idzie do ograniczenia liczby zachorowań na nowotwory skóry. Zwłaszcza wśród młodych ludzi.

Okazuje się bowiem, że już kilkukrotne skorzystanie z solarium przez osobę poniżej 30. roku życia, może znacznie zwiększyć ryzyko zachorowania. Badania mówią, że nawet o około 75%. Według Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej nie ma bezpiecznej dawki promieniowania UV czy też bezpiecznego korzystania z solarium.

Reklama

Korzystanie z solarium jest niebezpieczne dla wszystkich, jednak najbardziej dla dzieci oraz młodzieży. Przez to, że ich skóra nie jest jeszcze w pełni dojrzała.

Czego dokładnie będzie dotyczyć?

Ustawa będzie całkowicie zakazywała korzystania z solariów osobom, które nie ukończyły jeszcze 18. roku życia. Ponadto w każdym miejscu, w którym będzie znajdowało się solarium, konieczne będzie umieszczenie przez udostępniającego usługę informacji o tym, jak poważne ryzyko niesie korzystanie z niej. Będzie także zakaz promowania i reklamowania solariów.

Co o tym myślicie?

Może Cię zainteresować