×

Premier zwrócił się do Polaków: „Przepraszam wszystkich za nieudogodnienia”

Podczas piątkowej konferencji prasowej premier przeprosił Polaków za nieudogodnienia związane z częściowym lockdownem.

Premier przeprosił Polaków

Najnowsze restrykcje, które zostały ogłoszone w 4 listopada, uderzyły bezpośrednio w handel, hotelarstwo i instytucje kulturalne (m.in. kina czy teatry). To właśnie te branże będą musiały się teraz zmagać z problemami finansowymi. Tym bardziej, że premier ostrzega przed narodową kwarantanną.

W piątek (6 listopada) odbyła się konferencja z udziałem Mateusza Morawieckiego. Tematem przewodnim była pomoc państwa dla branż, których działalność została ograniczona z powodu epidemii. Premier już na wstępie zaznaczył, że to najtrudniejszy kryzys gospodarczy od lat:

Mamy do czynienia z jednym z największych kryzysów ostatnich lat. To opinia światowych ośrodków badawczych. Spójna i dobra polityka gospodarcza wraz z właściwym zachowaniem społeczeństwa mogą być najlepszą odpowiedzią na pandemię. Od tego w jaki sposób będziemy utrzymywali dystans i przestrzegali zasad, zależy nie tylko nasze zdrowie, ale i gospodarka.

Szef rządu przeprosił za niedogodności i obiecał pomoc finansową dla wszystkich firm, które ucierpią z powodu częściowego lockdownu:

Przepraszam wszystkich za nieudogodnienia. (…) Musimy dopasować instrumenty finansowe do pomocy branżom najmocniej dotkniętych przez hamulec bezpieczeństwa, który musimy zaciągnąć. Staramy się wychodzić naprzeciw z dużymi programami, które mają chronić gospodarkę.

Nowe rozwiązania rządu

Premier przedstawił rozwiązania, które mają pomóc branżom dotkniętym kryzysem i ochronić miejsca pracy.

Ten pakiet został skonstruowany w taki sposób, by każda firma z tych branż najbardziej dotkniętych mogła skorzystać z kilku instrumentów jednocześnie. Będziemy działać szybko i zdecydowanie, bo szybkość działania ma ogromne znaczenie. Niektóre działania będą wymagały legislacji. Będziemy stosowali możliwości ulg i dopłat od 1 listopada, czyli z mocą wsteczną. My tę gospodarkę uratujemy lepiej od innych w Europie

– zapowiedział Morawiecki.

Źródła: www.se.pl, businessinsider.com.pl, biznes.interia.pl
Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować