×

Premier Izraela spotkał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

To pierwsze takie spotkanie od czasu rozpoczęcia inwazji na Ukrainę. Premier Izraela spotkał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Rozmawiali o „kryzysie na Ukrainie”. Premier Naftali Benett naruszył szabat, żeby polecieć do Moskwy.

Premier Izraela spotkał się z prezydentem Rosji

Izrael w roli mediatora pomiędzy Rosją i Ukrainą? Od początku konfliktu Izrael proponuje swoje pośrednictwo w rozmowach.

Zwracam się do wszystkich Żydów świata: zobaczcie co się dzieje. To jest bardzo bolesne. Was są miliony, miliony Żydów na całym świecie. Zobaczcie co tu się dzieje. Widać jak rodzi się nazizm. Krzyczymy o zabijaniu pokojowo nastawionej ludności, zabijaniu Ukraińców

– z takim żarliwym apelem zwrócił się niedawno prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

W sobotę rano, pomimo szabatu (żydowskie prawo mówi o zakazie podróżowania w czasie szabatu, chyba że celem podróży jest ochrona życia ludzkiego) premier Izralea Naftali Bennett udał się do Moskwy, żeby spotkać się z Władimirem Putinem. O spotkaniu poinformowano z wyprzedzeniem Joego Bidena. Kilka godzin przed spotkaniem Naftali Bennett rozmawiał też z Zełenskim.

To pierwsze spotkanie zachodniego przywódcy z prezydentem Rosji od czasu rozpoczęcia inwazji na Ukrainę

— komentuje dziennik „Jerusalem Post”.

Spotkanie premiera Izraela i prezydenta Rosji trwało ponad dwie i pół godziny. Z premierem poleciał urodzony w Charkowie minister budownictwa Zeew Elkin, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Ejal Hulata oraz doradczyni w sprawach międzynarodowych Szimrit Meir.

Z Moskwy do Berlina

Tuż po spotkaniu w Moskwie premier Izraela udał się do Berlina, gdzie rozmawiał z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

90-minutowa rozmowa dotyczyła przede wszystkim wyników sobotnich rozmów premiera z prezydentem Rosji Putinem w Moskwie

– poinformował rzecznik prasowy niemieckiego rządu Steffen Hebestreit.

Co z ustaleniami? O konkretach wiemy niewiele. Jak poinformowano w komunikacie, Scholz i Bennett „uzgodnili, że pozostaną w ścisłym kontakcie w tej sprawie – wspólnym celem pozostaje jak najszybsze zakończenie wojny na Ukrainie. Będą nad tym pracować z całych sił”.

Fotografie:

Może Cię zainteresować

zamknij