×

Pożar 15-piętrowego wieżowca. Nagrania z Mediolanu przypominają zamach na WTC

Pożar 15-piętrowego wieżowca wywołał ogromną panikę wśród mieszkańców Mediolanu. Płonący budynek przypominał niemal sceny z zamachu na World Trade Center. Służby ewakuowały blisko 70 rodzin. Ogień oraz kłęby dymu można było dostrzec nawet z położonych w dużym oddaleniu dzielnic.

Gigantyczny pożar Mediolanie

Od wczoraj mieszkańcy włoskiego Mediolanu nie mogą wyjść z szoku po tym, co wydarzyło się w mieście. Niespodziewanie ogniem zajął liczący piętnaście pięter wieżowiec. Zdjęcia oraz nagrania przedstawiające płonący blok przywodzą na myśl wydarzenia z 11 września 2001 roku. Materiały ukazują buchające z okien płomienie oraz sypiący się na ulicę popiół.

Pożar rozprzestrzenił się w błyskawicznym tempie i ogarnął niemal cały budynek. Straż pożarna ewakuowała około 70 rodzin. Póki co nie ma danych na temat osób poszkodowanych. Wiadomo za to, że na miejsce sprowadzono aż 17 wozów straży pożarnej. Mieszkanka budynku przy via Antonini opowiadała w wywiadzie dla agencji ANSA o tym, jak zorientowała się, że w bloku wybuchł pożar.

Poczuliśmy zapach dymu i natychmiast uciekliśmy. Nie sądziłam, że to aż tak poważne.

Kobieta uciekła z piętnastego piętra, na którym rozpoczął się pożar. Ogień w parę chwil rozniósł się na wszystkie kondygnacje budynku, liczącego ponad 60 metrów wysokości.

Pożar 15-piętrowego wieżowca

Na miejsce przyjechał burmistrz stolicy Lombardii, Giuseppe Sala. Mężczyzna przyglądał się przebiegowi akcji gaśniczej. Powiedział, że strażacy przekazali mu informację o ogromnej liczbie spalonych samochodów, które znajdowały się w garażach.

Na miejscu działa prokuratura, która stara się ustalić przyczyny wybuchu pożaru. Na razie nie udało się określić, co mogło przyczynić się do tragedii. Służby zapewniają jednak, że wszystkie mechanizmy zadziałały prawidłowo. Dzięki systemowi alarmującemu bardzo szybko udało się przeprowadzić skuteczną ewakuację.

Budynek, w którym wybuchł pożar jest stosunkowo nowy. Wzniesiono go w 2011 roku. Budowla nosiła miano Wieży Moro. Oprócz części nadziemnej, posiadała także dwa poziomy podziemne. Obecnie strażacy usiłują dokładnie przeszukać wszystkie mieszkania i poziomy, by upewnić się, że nikt nie został uwięziony w środku.

Wstępne informacje udostępnione przez włoskie służby wskazują na to, że pożar rozpoczął się od mieszkania na 15. piętrze. Później ogień rozprzestrzenił się na zewnętrzną część budynku. Po upływie paru chwil, cały blok znajdował się już w ogniu. Na jednym z nagrań widać, że wysoka temperatura sprawiła, że szkło pokrywające ścianę wieżowca popękało i stopiło się.

Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), Facebook, Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij