×

Potężne trzęsienie ziemi na Filipinach. Ogromne zniszczenia i ranni!

Trzęsienie ziemi nawiedziło Filipiny i uszkodziło wiele budynków. Niestety są ofiary śmiertelne w tym kilkuletnie dziecko. Akcja ratownicza trwa.

Silne trzęsienie ziemi na Filipinach

Trzęsienie ziemi o sile 6,8 stopnia zarejestrowano w niedzielę. Głównie chodzi o południowe Filipiny 61 kilometrów (38 mil) na południowy zachód od nadmorskiego miasta Davao, na głębokości 28,2 kilometrów. Lokalne źródła podały, że co najmniej czternaście osób zostało rannych, choć żadna z nich nie poważnie. Jedna sześcioletnia dziewczynka zmarła, gdy zawalił się na niej budynek, w którym się znajdowała.

Trzypiętrowy supermarket zawalił się w mieście Padada w prowincji Davao Del Sur, 1000 km (621 mil) na południe od Manili, zabijając co najmniej trzy osoby, według superintendenta Samuela Tadeo, szefa Biura Ochrony Przeciwpożarowej.W niektórych miejscach mieszkańcy byli uwięzieni pod zawalonymi budowlami. Nie wiadomo jeszcze, ile jest ofiar. Centrum Ostrzegania przed Tsunami na Pacyfiku podało informację, że nie ma zagrożenia zalania linii brzegowej przez tsunami.

Filipiny znajdują się na szczycie „Pierścienia ognia”, geologicznie aktywnego obszaru, który jest regularnie uderzany przez trzęsienia ziemi i wybuchy wulkanów. Kilka silnych wstrząsów wtórnych odnotowano po trzęsieniu ziemi, najsilniejsza o sile 5,7 wielkości na północ od miasta General Santos. Radio DZMM poinformowało, że w General Santos City nie ma prądu, gdzie ewakuowano pacjentów w lokalnym szpitalu.

Potężny wybuch transformatora

Infrastruktura otrzymała potężny cios od wstrząsów i wiele budynków oraz innych obiektów, zostało uszkodzonych. Na jednej z ulic doszło do potężnego i bardzo niebezpiecznego wybuchu transformatora. Ludzie uciekali z przerażeniem od urządzenia, bo te może porazić potężną dawką elektryczności. Wiele domów będzie musiało być wyburzonych, gdyż zostały naruszone ich fundamenty oraz stropy.

Filipiński Instytut Wulkanologii i Sejsmologii (Phivolcs) podał komunikat, że można oczekiwać kolejnych wstrząsów wtórnych. Służby ratownicze prowadzą intensywne działania ratownicze.

Źródła: www.dw.com, www.dailymail.co.uk, www.dailymail.co.uk
Fotografie: Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować