×

11 szkolnych posiłków z różnych zakątków świata. Niestety, nie wszędzie jest tak kolorowo

Każdy kraj ma inne zwyczaje, przepisy i…szkolne standardy żywieniowe. W niektórych szkołach na całym świecie uczniowie mogą liczyć na pełny, dwudaniowy obiad, w kolejnych jedynie na drobne przekąski, a w jeszcze innych to rodzice muszą zapewnić im posiłek. Jesteście ciekawi, jak to wygląd w konkretnych krajach?

Pamiętajcie, że przedstawione poniżej zdjęcia mają jedynie przykładowy charakter. Te dzieciaki nie muszą przecież codziennie jeść tego samego! ;)

#1 Wielka Brytania

W Wielkiej Brytanii posiłki w szkole są bardzo sycące – smażone ziemniaczki, marchewka i sałatka warzywna. Z kolei na deser gofry w czekoladzie z sałatką owocową. Dzieci na pewno zajadają to wszystko ze smakiem!

#2 Rosja

W Rosji uczniowie mają czas na zjedzenie bezpłatnego posiłku w szkole od 9:00 do 12:00. Obiady są już płatne. Czasami pomiędzy śniadaniem, a obiadem nie ma zbyt dużej różnicy. Jak myślicie posiłek powyżej to jeszcze śniadanie czy już obiad?

Podpowiadam, że to pierwsze ;)

#3 Korea Południowa

W Korei Południowej dzieci w szkolnych posiłkach otrzymują zazwyczaj zupę, ryż i owoce morza oraz warzywa i owoce. Najpopularniejszymi potrawami są: kimchi, liście sezamu nadziewane ryżem i polane sosem miodowym, zupa ziemniaczana z dynią, naleśniki z zieloną cebulką, pieprzem oraz ośmiornicą, a także sałatka z ogórków oraz marchwi.

#4 Japonia

Szkolne obiady w Japonii są bardzo podobne do tych w Korei Południowej. Przeważnie znajduje się w nich zupa, ryż oraz drób lub też ryba, a także sałatka i mleko. Japońskie dzieci dopiero w szkole średniej muszą przynosić własne jedzenie, do tego czasu mają zapewnione je w szkole.

#5 Turcja

Ten lunch został przygotowany w domu. Ciemne pieczywo, orzechy włoskie, winogrona, jabłko granat i kefir. Też dostrzegacie, że wszystkie produkty są bardzo zdrowe, a niektóre z nich usprawniają pracę mózgu?

#6 Tajlandia

W Tajlandii również nie mogłoby zabraknąć ryżu do niego uczniowie dostają zazwyczaj mięso w sosie oraz deser.

#7 Francja

Posiłek, taki jak ten, serwowany jest uczniom na zachodzie Francji. W tym regionie w szkolnych stołówkach często goszczą ryby, szpinak, ziemniaki oraz sery.

Taki szkolny posiłek uważa się za główny danego dnia. Szkolna przerwa obiadowa trwa tam od jednej do dwóch godzin. Uczniowie mogą także w tym czasie iść na obiad do domu, a później wrócić na lekcje.

#8 Finlandia

W Finlandii do planowania posiłków podchodzi się bardzo poważnie. Każdemu uczniowi są oferowane przekąski zarówno rano, jak i późnym popołudniem. W środku dnia znajduje się też przerwa na obiad, który dzieci jedzą w stołówkach. W każdej stołówce są różne posiłki do wyboru – ze względu na potrzeby dietetyczne danego ucznia, zarówno te związane z problemami zdrowotnymi czy też z religią. Powyżej na zdjęciu znajduje się jeden z przykładowych fińskich posiłków.

#9 Węgry

Na Węgrzech dzieci również jedzą w szkołach bardzo obfite posiłki. Zazwyczaj składa się na nie zupa z makaronem oraz drugie danie, jak np. fasolka z kurczakiem. Na deser uczniowie dostają np. orzechy, aby lepiej im się myślało!

#10 Izrael

Pita ze świeżymi warzywami, świeże owoce, bakalie i pożywny batonik z Musli. Czego chcieć więcej?

#11 USA

Pizza, przysmak dzieciaków i zdrowa sałatka, wymarzona przez rodziców. Każdy jest zadowolony!

To gdzie chcielibyście chodzić do szkoły? ;)

Polecane

Może Cię zainteresować