×

Poseł zmarł po ataku nożownika. „Wspaniały, pełen zdrowego rozsądku polityk”

Poseł zmarł po ataku nożownika. David Amess z rządzącej Partii Konserwatywnej w Wielkiej Brytanii otrzymał kilka ciosów od 25-letniego mężczyzny, który zjawił się na jego dyżurze poselskim. Obrażenia okazały się śmiertelne.

Poseł zmarł po ataku nożownika

Jak podają brytyjskie media, w piątek miał miejsce atak na 69-letniego Davida Amessa, posła z rządzącej Partii Konserwatywnej. Młody mężczyzna zadał mu kilka ciosów nożem podczas spotkania z wyborcami w miejscowości Leigh-on-Sea w miejscowym kościele metodystów. Obrażenia były na tyle poważne, że polityk zmarł na miejscu.

W Izbie Gmin Amess zasiadał od 1983 roku, z czego od 1997 roku reprezentował okręg Southend West w południowo-wschodniej Anglii. Był poważanym politykiem, mimo konserwatywnych poglądów. Sprzeciwiał się aborcji i nie popierał małżeństw jednopłciowych, a przed referendum w 2016 roku był za brexitem.

Miał żonę i piątkę dzieci.

Sprawca został zatrzymany

Policja zatrzymała nożownika. Okazał się nim 25-letni obywatel Wielkiej Brytanii pochodzenia somalijskiego. W związku z zabójstwem posła, nikt inny nie jest poszukiwany.

Trwa ustalanie motywu działania młodego mężczyzny. Póki co wiadomo tylko, że śledztwem będą kierować funkcjonariusze z jednostki antyterrorystycznej, którzy ustalą, czy mogłyby być to pobudki terrorystyczne.

Komendant policji hrabstwa Ben-Julian Harrington ujawnił, że na razie nie można wykluczać żadnego scenariusza, a policja jest w posiadaniu noża użytego w czasie zabójstwa polityka.

„Wspaniały, pełen zdrowego rozsądku polityk”

Śmierć Davida Amessa wstrząsnęła Wielką Brytanią. Kondolencje rodzinie zamordowanego posła złożyli politycy ze wszystkich partii, a także szefowie rządów Szkocji i Walii.

Zastępca premiera Dominic Raab napisał na Twitterze:

Wspaniały, pełen zdrowego rozsądku polityk i niebywały działacz o wielkim sercu i ogromnej hojności ducha – także wobec tych, z którymi się nie zgadzał.

Żegnaj mój przyjacielu

W 2016 roku na kilka dni przed referendum w sprawie brexitu doszło do równie tragicznego wydarzenia. W swoim okręgu została wówczas zamordowana laburzystowska posłanka Jo Cox.

Źródła: www.polsatnews.pl, www.rmf24.pl, www.pap.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij