×

Jak radzić sobie ze stresem – Metody, które działają

Wg badań stres odczuwa aż 98% Polaków, co stanowi prawdziwą epidemię. Zdecydowana większość z nas musi walczyć z jego objawami na co dzień. Istnieją jednak skuteczne metody, pozwalające na zmniejszenie tego problemu. Oto kilka porad, jak radzić sobie ze stresem.

Jak radzić sobie ze stresem

Zanim przedstawimy wam kilka popularnych metod wali ze stresem, przybliżymy odrobinę samo zagadnienie…

Między czynnikami wpływającymi na tak ogromna powszechność stresu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazuje m.in. szybkie tempo życia, idącą w parze z nim rywalizację, duża gęstość zaludnienia, co w szerszej perspektywie można nazwać cywilizacją przemysłową.

Photo by Hailey Kean on Unsplash

Photo by Hailey Kean on Unsplash

Na poziomie fizjologicznym stres objawia się aktywizacją układu sympatycznego, zwiększeniem się poziomy wydzielanej adrenaliny we krwi przez nadnercza, wzrostem ciśnienia krwi, a co za tym idzie przyspieszeniem akcja serca. Dodatkowo we krwi wzrasta poziom glukozy, a procesy trawienia zostają spowolnione. Stres wpływa także na układ nerwowy, co przekłada się na funkcjonowanie całego organizmu. Przygotowuje się od do reakcji typu „walcz” albo „uciekaj”.

Dlaczego radzenie sobie ze stresem, ciągłą irytacją jest w takim wypadku tak ważne? Odpowiedź jest bardzo prosta – w dłuższej perspektywie czasu ma on ogromny wpływ na zdrowie.

W takim razie, jak sobie radzić ze stresem? Istnieje kilka sprawdzonych metod, które pozwalają na zmniejszenie jego poziomu w naszym życiu. Oczywiście nie można zapomnieć o tym, że stres w niewielkich, sporadycznych dawkach potrafi działać naprawdę mobilizująco. Problemem staje się jego powszechność. Jeśli utrzymuje się on dłużej, warto sięgnąć po różne techniki radzenia sobie ze stresem.

Metody radzenia sobie ze stresem

Walka ze stresem musi przebiegać na kilku płaszczyznach życia zestresowanej osoby. Działanie wybiórcze w tym przypadku może przynieść albo niewielkie efekty, albo nie zadziałać w ogóle – co z kolei może przełożyć się na dodatkową frustrację, a co za tym idzie, spotęgowanie poziomu stresu…

Znajdź źródło stresu

Zastanów się, czy przyczyną ciągłego napięcia, które odczuwasz jest konkretna sytuacja – np. w domu, pracy, szkole a może chodzi o kontakty z ludźmi.. Jeśli uda ci się namierzyć problem, zastanów się nad tym, co możesz zrobić, żeby go rozwiązać. Jeśli zniknie powód, sam stres także odejdzie w niepamięć.

Rozluźnij się

Może to brzmieć banalnie, ale rozluźnienie ciała i umysłu jest w walce ze stresem kluczowe. Przewlekle odczuwany stres wpływa na samopoczucie człowieka na wielu poziomach. Napina mięśnie, podnosi ciśnienie krwi i przyśpiesza tętno. Ważne, by nie tylko wykluczyć albo zmniejszyć powód odczuwania stresu, ale i znaleźć skuteczne metody radzenia sobie z fizycznymi skutkami stresu.

Doskonałym rozwiązaniem jest praktyka jogi i medytacja – wyciszają umysł, pozwalają skupić się jedynie na sobie, a poza tym świetnie rozluźniają mięśnie. Dobrym sposobem radzenia sobie ze stresem są ćwiczenia i po prostu aktywność fizyczna.

Alternatywami dla tych sposobów są bardziej „domowe” metody, działające doraźnie, jak np. „dmuchanie w kciuk”. Ćwiczenie takie pozwala uspokoić oddech i unormować bicie serca. Polega na zaczerpnięciu głębokiego oddechu, wstrzymaniu go na 3 sekundy i powolnym, miarowym wydmuchaniu go w przyłożony do ust palec. Czynność należy powtórzyć kilka razy.

Photo by Becca Tapert on Unsplash

Photo by Becca Tapert on Unsplash

Zmień podejście

Chodzi tu zarówno o podejście do samego stresu, jak i jego źródeł. Spróbuj myśleć o nim, jako motywacji do działania. Reakcja twojego ciała ma motywować je do rozwiązywania kolejnych problemów i realizacji wyzwań. Kolejne cele traktuj zadaniowo. Realizuj je stopniowo. Nie myśl o nich w kategorii rzeczy nie do przejścia. Zmiana nawyków dotyczących rozumienia stresu i wywołujących go sytuacji może rozwiązać problem.

Wysypiaj się

Tak, to kolejna oczywista kwestia, a jednak tak często i łatwo zaniedbywana. Nie jest tajemnicą, że człowiek powinien spać 8 godzin dziennie, by być zdrowym i móc dobrze funkcjonować. Zaburzenia tego rytmu mogą doprowadzić do powstania stresu albo pogłębiać jego efekty. Warto przyzwyczaić organizm do rytmu dnia, w którym obowiązuje zasada 8 godzin snu. Początkowo może być to trudne, ale po jakimś czasie taki tryb wchodzi w nawyk.

Stres – jak sobie radzić

Jedna z odpowiedzi na pytanie, jak sobie radzić ze stresem, jest też sięgnięcie po porady i doświadczenie specjalistów. Przewlekłe stany napięcia mogą nie poddać się „domowym” metodom walki z nimi. Czasem może być potrzebna terapia. Warto rozważyć także i takie rozwiązanie, jeśli tylko będzie mogło uchronić nas przed zwiększonym prawdopodobieństwem zachorowania na choroby nowotworowe, wrzodowe czy układu krążenia, bo z takimi konsekwencjami należy się liczyć w przypadku lekceważenia skutków przewlekłego stresu.

Może Cię zainteresować