×

9 nawyków, które są na co dzień w naszym życiu, a nie są dla nas dobre. Czas się z nimi pożegnać

Nikt i nic nie jest doskonałe. Swoją drogą świat byłby mało ciekawy, gdybyśmy wszyscy byli idealni i życie było przewidywalne. Są jednak pewne nawyki, które faktycznie mogą nam zaszkodzić. Początek nowego roku to zdecydowanie jeden z najlepszych okresów na ponowne przemyślenia i zastąpienie niekorzystnych dla nas nawyków czymś innym.

Oto lista 12 zachowań, które warto przeanalizować. Pamiętaj, że niektóre nawyki nie wróżą nic dobrego, dlatego lepiej z nich zrezygnować zanim będzie za późno.

#1 Obcisłe dżinsy

Nie ulega wątpliwości, że obcisłe, dżinsowe spodnie czy spodenki dodadzą Ci seksapilu. Niestety, nie są one tak bezpieczne, jak mogłoby Ci się wydawać. Naukowcy ostrzegają, że częste noszenie obcisłych dżinsów może być przyczyną schorzeń, takich jak: zespół ciasnoty przedziałów powięziowych, meralgia czy nawet zgaga.

#2 Siedzący tryb życia

Wszyscy wiemy, że ruch jest nam niezbędny. Niestety, niektórzy ludzie wolą odpoczywać przed telewizorem niż wyjść na świeże powietrze. Pamiętaj, że siedzący tryb życia może prowadzić do wadliwej postawy ciała, zwiększonego ryzyka występowania padaczki, która może być efektem zmęczenia i braku snu, a nawet kruchości kości – nasze ciała powinno odczuwać wagę swojego ciała, aby kości mogły się niego przyzwyczaić, a tym samym stać się mocniejsze.

#3 Niedobór snu

Nie ulega wątpliwości, że nasze ciało potrzebuje odpoczynku. Część z nas wciąż jednak nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji, jakie niesie za sobą niedobór snu: zmniejsza koncentrację, zwiększa ryzyko chorób serca czy cukrzycy. Niektóre badania sugerują, że może prowadzić również do raka piersi.

W samym 2013 roku senni kierowcy spowodowali aż 72 000 wypadków samochodowych.

#4 Częsty prysznic

Część z nas myśli, że im częściej się kąpiemy, tym jesteśmy zdrowsi. Okazuje się, że to zwykły MIT! Zbyt częste branie prysznica zabija mikroorganizmy żyjące na naszym ciele, co może spowodować problemy z układem odpornościowym, a nawet trawieniem. Pamiętaj, że mydła, żele pod prysznic i szampony niszczą ekosystem Twojego organizmu. Zbyt częsty prysznic może nawet spowodować pojawienie się trądziku.

#5 Uzależnienie od telefonu

Uzależnienie od telefonu komórkowego posunęło się tak daleko, że jest przyczyną wielu chorób! Lęk i stres, który wynika z otrzymywania mniejszej liczby wiadomości lub aktualizacji w mediach społecznościowych czy nawet otyłość, są tego skutkiem. Oczywiście, negatywnych skutków może być znacznie więcej. Niektórzy piszą wiadomości podczas prowadzenia samochodu, co może skończyć się tragicznie nie tylko dla samego kierowcy. Pamiętaj również, że niebieskie światło ekranu telefonu komórkowego zaburza procesy produkcji melatoniny, która reguluje sen, a nawet może trwale uszkodzić Twój wzrok.

#6 Zakładanie nogi na nogę

Zakładanie nogi na nogę to jedna z ulubionych siedzących pozycji kobiet. Co w tym złego? Okazuje się, że taka pozycja może prowadzić do złej postawy ciała, a w ostateczności doprowadzić do bólu w okolicach szyi i łopatki lub nawet odrętwienia czy podniesienia ciśnienia krwi. W najgorszym przypadku może dojść do zakrzepicy żył głębokich, co w konsekwencji może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

#7 Podjadanie

Nie ma w tym przypadku znaczenia, co jest Twoją przekąską. Fakt, że często po nie sięgasz, rujnuje Twoje zdrowie. Głód jest sygnałem, który nasze ciało wysyła do nas, gdy potrzebuje jedzenia. Oznacza to, że przekąski to zwykłe zachcianki! Zauważ, że jedzenie smakuje znacznie lepiej, gdy jesteśmy głodni. Odrzuć więc przekąski, posłuchaj swojego ciała i przede wszystkim dbaj o swoje zdrowie.

#8 Spanie na boku lub brzuchu

Choć wydawać by się mogło, że nie można źle spać, nic bardziej mylnego. Eksperci twierdzą, że spanie na boku lub brzuchu nie wróży nic dobrego. Badanie wykazało, że spanie na jednym boku może wiązać się w przyszłości z bólem barku lub szyi. Spanie na brzuchu jest jeszcze gorsze, ponieważ musimy wtedy odwrócić głowę na bok, co z kolei może przyczynić się do bólu szyi i ramion. W najgorszym przypadku może doprowadzić nawet do wypadnięcia dysku.

#9 Świece

Badacze wykazali, że świeczki mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia – zwłaszcza te, które są wykonane z wosku parafinowego. Zawierają substancje chemiczne, które mogą powodować astmę, alergię, a nawet raka! Ponadto warto wiedzieć, że knoty mogą być wykonane z ołowiu, co może doprowadzić do zatrucia naszego organizmu. Na szczęście większość producentów robi je aktualnie z cynku, bawełny lub włókien syntetycznych, które są znacznie bezpieczniejsze.

Może Cię zainteresować

zamknij