×

Dlaczego uczniowie nie chcą wracać do szkół? Powód zaskakuje

Dlaczego uczniowie nie chcą wracać do szkół? Już jutro dzieci z klas I-III zaczynają naukę stacjonarną. Po wielu miesiącach spędzonych w domu, gdy ekran komputera „zastępował” rówieśników i nauczycieli, uczniowie powinni się cieszyć, że w końcu mogą wrócić do szkolnej ławy. Ale czy tak właśnie jest?

Powrót już jutro!

W maju wszyscy uczniowie wracają do szkół! Jako pierwsi szkolny dzwonek ponownie usłyszą uczniowie z klas I-III, którzy rozpoczynają naukę stacjonarną już jutro.

W połowie miesiąca – dokładnie 15 maja, uczniowie klas 4-8 szkół podstawowych oraz 1-4 szkół średnich przejdą na naukę hybrydową. Z kolei 29 maja we wszystkich szkołach podstawowych i średnich wraca nauka stacjonarna.

Chociaż pojawiły się wątpliwości, czy uda się zrealizować ten plan po weekendzie majowym, na razie wszystko ma przebiegać zgodnie z harmonogramem.

Dlaczego uczniowie nie chcą wracać do szkół
Twitter

Wiele mówiło się o tym, że nauka z domu bardzo źle wpływa na uczniów. Nie chodzi jedynie o trudności z opanowaniem materiału, ale też brak kontaktu z rówieśnikami, brak ruchu, spędzanie niemal całego dnia przed ekranem komputera.

Mogłoby się wydawać, że po takiej przerwie uczniowie chętnie założą plecak na plecy i z uśmiechem na ustach pobiegną do szkoły. Ale wcale tak nie jest.

Ledwo premier Morawiecki ogłosił decyzję rządu, a już powstała petycja, by przełożyć powrót na wrzesień. Protest Uczniowski zebrał ponad 500 tys. podpisów.

Dlaczego uczniowie nie chcą wracać do szkół
Facebook

Dlaczego uczniowie nie chcą wracać do szkół?

Uczniowie tłumaczą, że boją się koronawirusa i zagrożenia, jakie mogą stworzyć dla swoich bliskich. Ale to nie jedyny powód, który podają. Bo przecież sytuacja poszczególnych uczniów jest bardzo różnorodna.

Ci, którzy mieszkają w innym powiecie, a nawet w innym województwie, niż placówka, w której się uczą, boją się, że nie uda im się wynająć mieszkania na miesiąc. Inni obawiają się dojazdów i zagrożenia, jakie niesie z sobą podróż komunikacją miejską w czasie pandemii. Uczniowie, którzy niebawem będą zdawać egzaminy końcowe, boją się, że konieczność przejścia kwarantanny pokrzyżuje ich plany.

W petycji czytamy:

Powrót do nauki w szkole na ostatnie niecałe dwa miesiące jest niepotrzebny i tylko zdezorientuje uczniów klas 7 oraz 8, którzy w tym czasie prowadzą intensywną naukę do egzaminu ósmoklasisty.

Dlaczego uczniowie nie chcą wracać do szkół
twitter

Ale dziennikarka Justyna Suchecka, która specjalizuje się w temacie edukacji, wskazuje również na inny, bardzo poważny problem.

Jeśli uczniowie po tylu tygodniach nie chcą wracać do szkoły, to znaczy, że my dorośli zrobiliśmy coś bardzo źle.

– stwierdziła dziennikarka na antenie TOK FM.

(…) powody, które słyszę najczęściej to: „nie chcę wracać do szkoły, bo kosztuje mnie to zbyt dużo stresu”, „bo nauczyciel już zasypał nasze e-dzienniki sprawdzianami”, „bo są komentarze w stylu 'teraz wam pokażę, czego nie umiecie i sprawdzimy, co żeście na tej zdalnej szkole robili'”. Myślę, że w kontekście tego, o czym mówiliśmy przez wiele ostatnich miesięcy, to znaczy obniżonego dobrostanu uczniów, stanów lękowych i depresyjnych, mówienie że „teraz was sprawdzimy” jest ostatnią rzeczą, którą dorośli powinni robić

– podkreśliła Suchecka.

Co ciekawe, także wielu rodziców zmieniło zdanie i sprzeciwia się powrotowi dzieci do szkół. Wielu z nich obawia się tego, co przyniosą najbliższe tygodnie i jak ich dzieci poradzą sobie ze zmianami tuż przed wakacjami.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Facebook, Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij