Polscy strażacy polecą gasić pożary w Australii? Premier Morawiecki zadeklarował już pomoc
Od początku października z powodu szalejących w Australii pożarów, zginęło łącznie około kilkadziesiąt osób. Według szacunkowych obliczeń, ogień strawił około 4 mln ha buszu i ponad 1000 domów. Pomoc finansowa napływa do Australii ze wszystkich stron świata. Czy Polska również się w nią włączy?
Rozmowa telefoniczna
Premier Mateusz Morawiecki we wtorek odbył rozmowę telefoniczną z premierem Australii Scottem Morrisonem. Wyraził głębokie współczucie w stosunku do poszkodowanych oraz rodzin, które straciły najbliższych. Szef rządu poinformował, że Polska jest chętna zaoferować pomoc, polegającą na wysłaniu wyspecjalizowanych jednostek straży pożarnej.
Polska wyciąga pomocną dłoń
Rzecznik rządu Piotr Müller opublikował na Twitterze wpis, w którym podaje szczegóły wtorkowej rozmowy premiera Polski z premierem Scottem Morrisonem.
Premier @MorawieckiM rozmawiał telefonicznie z Premierem Australii @ScottMorrisonMP.W rozmowie wyraził swoje współczucie dla rodzin ofiar pożarów.Jednocześnie przekazał informację o gotowości polskiej pomocy poprzez wysłanie na miejsce wyspecjalizowanych jednostek straży pożarnej
— Piotr Müller – rzecznik rządu (@PiotrMuller) January 7, 2020
Już jakiś czas temu informowano o postawieniu w stan gotowości specjalistycznych jednostek strażackich w celu pomocy Australii. Rzecznik Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak w piątek, 3 stycznia potwierdził tę wiadomość.
30 strażaków z modułu GFFFV Poznań – Ground Forest Fire Fighting using Vehicles – zostało powołanych do walki z tragicznymi pożarami szalejącymi w Australii.
Oficjalnie nie zostało jeszcze potwierdzone, czy to rzeczywiście strażacy z Wielkopolski polecą do Australii.
Stan gotowości
W Polsce funkcjonuje kilka modułów typu GFFFV. Jeden z nich jest zlokalizowany właśnie w Wielkopolsce. Rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu bryg. Sławomir Brandt przyznał, że w poznańskim module, który posiada możliwość niesienia międzynarodowego wsparcia, wprowadzono stan gotowości. Podkreślił, że jest to „rutynowa procedura”.
Sprawdzenie stanu gotowości odbywa się co pewien okres czasu. Procedura polega głównie na przeliczaniu sprzętu oraz sprawdzeniu dyspozycji strażaków. Bryg. Brandt powiedział, że decyzja o potencjalnym wyjeździe zostanie podjęta na szczeblu rządowym.
Mechanizm Ochrony Ludności UE
Moduły Międzynarodowe GFFFV są elementem ogromnego systemu Mechanizmu Ochrony Ludności w Unii Europejskiej. Program został wprowadzony przez Radę Europy w 2001 r. w celu podniesienia bezpieczeństwa oraz poprawy integracji służb ratowniczych państw europejskich.
Kraje poszukujące międzynarodowej pomocy mają możliwość zgłoszenia się do Centrum Reagowania Kryzysowego Komisji Europejskiej w Brukseli. Wtedy władze poszczególnych krajów określają czy są w stanie zaoferować pomoc ze swojej strony. Aby doszło do wsparcia niezbędne jest zaaprobowanie pomocy przez kraj będący w potrzebie.
Przykładowo, w 2018 roku strażacy z Polski wyjechali do Szwecji gasić tamtejsze pożary. Na akcję pojechali przede wszystkim ratownicy z województw wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.
Zbiórka pieniędzy
W Polsce zorganizowano zbiórkę funduszy dla poszkodowanej w pożarach Australii. Ochotnicza Straż Pożarna z Poręby Spytkowskiej w powiecie brzeskim do tej pory zebrała ponad 190 tys. zł.
Pieniądze, które zbieramy zostaną przekazane na wyposażenie i sprzęt medyczny służący do ratowania ludzkiego życia ale w tym przypadku również zwierząt ginących w pożarach.
Strażacy mają nadzieję, że ambasada i konsulat Rzeczpospolitej w Australii wykażą pomoc w przekazaniu środków potrzebującym. Ochotnicy wyrazili, że w przypadku braku odzewu ze strony polskiej służby zagranicznej są gotowi samemu dotrzeć na miejsce. Dodają, że nawet jeśli nie uzbierają upragnionej kwoty, pieniądze i tak dotrą na miejsce.
Jeśli nie uda się zebrać zamierzonej kwoty, środki przelejemy na konto wiarygodnych fundacji.