×

Pogrzeb policjanta zastrzelonego na służbie. Żałobnicy widzieli znaki z nieba

Pogrzeb policjanta zastrzelonego na służbie. Asp. Michał Kędzierski wczoraj wyruszył w swoją ostatnią podróż. W czasie żałobnej ceremonii padło wiele wzruszających słów. „Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia” – mówił przełożony zamordowanego funkcjonariusza.

Pogrzeb policjanta zastrzelonego na służbie

Był lokalnym dziennikarzem, ale marzył o służbie w policji. Dla tego marzenia wiele poświęcił. W końcu przyszło mu zapłacić za nie najwyższą cenę…

W ostatni wtorek aspirat Michał Kędzierski wraz z partnerem z patrolu legitymował 40-letniego mężczyznę. Wtedy bandyta przebrany za policjanta wyciągnął broń i zaczął strzelać. Jeden ze strzałów okazał się śmiertelny.

W piątek, 7 maja, rodzina, przyjaciele i koledzy z Policji, pożegnali zmordowanego policjanta. Uroczystość rozpoczęła się od mszy w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raciborzu.

Chwilę przed tym w geście solidarności z zamordowanym kolegą, funkcjonariusze w całym kraju włączyli syreny w radiowozach. Policjanci podkreślają, że ich kolega zginął, służąc ojczyźnie.

Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia

– powiedział podczas uroczystości komendant raciborskiej policji insp. Łukasz Krebs, przełożony zastrzelonego policjanta.

Odszedł od nas nagle. Pozostawił po sobie rodzinę w rozpaczy, a nas wszystkich, którzy z nim pracowali, w głębokim żalu. W sercach naszych pamięć o Tobie trwać będzie wiecznie. Niezbadane wyroki opatrzności sprawiły, że w sile wieku nadszedł dla niego czas zakończenia ziemskiej wędrówki (…) Drogi przyjacielu spoczywaj w pokoju. Cześć Twojej pamięci

– takimi słowami pożegnał mł. asp. Michała Kędzierskiego komendant.

Wśród żałobników pojawili się m.in. komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński oraz sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera.

Pośmiertne odznaczenie

Już w kilka minut po rozpoczęciu smutnej uroczystości poinformowano, że prezydent Andrzej Duda pośmiertnie odznaczył Michała Kędzierskiego krzyżem za dzielność. Nadaje się go za zasługi w ratowaniu życia ludzkiego i mienia.

Natomiast obecny na uroczystości szef MSWiA Mariusz Kamiński nadał funkcjonariuszowi Złotą Odznakę Zasłużony Policjant, a także awansował pośmiertnie na wyższy stopień służbowy.

Po informacji o tragicznej śmierci policjanta, prezydent złożył kondolencje w mediach społecznościowych.

Jestem wstrząśnięty śmiercią funkcjonariusza Policji mł. asp. Michała Kędzierskiego. Zginął na służbie zabity przez bandytę. Nie ma zgody, aby ktokolwiek podnosił rękę na tych, którzy narażając życie służą społeczeństwu. Łącze się w bólu z Jego Bliskimi. Cześć Jego Pamięci!

– napisał Andrzej Duda.

Znaki z nieba podczas pogrzebu

Nie tylko ceremonia pogrzebowa była poruszająca. Wielu żałobników przybyłych na uroczystość, by towarzyszyć zastrzelonemu policjantowi w ostatniej drodze, dopatrzyło się niezwykłych znaków na niebie. Nad kościołem w Raciborzu nagle pojawiły się czarne chmury.

To o tyle niecodzienne zjawisko, że obłoki nad resztą miasta były wtedy znacznie jaśniejsze. Tylko te, skłębione nad urną śp. Kędzierskiego przybrały żałobne barwy. A to wzruszyło wielu zgromadzonych na pogrzebie. Polały się łzy…

Fotografie: YouTube (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować