×

IMGW ostrzega przed atakiem zimy! Nagła zmiana pogody może stanowić zagrożenie

Nadciąga diametralna zmiana pogody. Bardzo ciepły początek lutego wkrótce ustąpi pod wpływem ataku zimy. IMGW wydał oficjalny komunikat.

Pogoda na luty 2020

Zmianę pogody w szczególności odczują osoby wrażliwe na wahania temperatury i ciśnienia. 1 lutego temperatura osiągnęła bardzo wysoki, jak na tę porę roku poziom. Na Dolnym Śląsku było aż 15 stopni Celsjusza. 2 lutego, w niedzielę na południu i południowym zachodzie kraju temperatura sięgała 10 stopni. Jednak, już niebawem pożegnamy się z „wiosenną” aurą.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował na Facebooku:

W najbliższym tygodniu nastąpi ochłodzenie, a na południu kraju możemy odczuć nawet atak zimy

IMGW informuje, że 3 i 4 luty to dni przejściowe, po których nastąpi gwałtowna zmiana pogody. Nad Polskę napłynie ciepłe powietrze znad północnego Atlantyku. Pojawią się opady deszczu, deszczu ze śniegiem, a nawet śniegu.

Najsilniejsze opady przewidywane są w górach. W Karpatach prognozuje się, że każdego dnia nasypie nawet 10 cm śniegu. W tych dniach temperatura maksymalna będzie się jeszcze utrzymywać powyżej zera i we wtorek wyniesie 6 stopni C. W środę i czwartek nad Polskę przywędruje z północy powietrze arktyczne. Czekają nas wówczas opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Najwięcej białego puchu pojawi się na wschodzie i południu kraju.

Zima nie potrwa długo

W dniu dzisiejszym IMGW prognozuje, że w nocy wystąpią ujemne temperatury: od – 6 st. C do – 1 st. C. Nad morzem i na krańcach zachodnich będzie około 1 st. C. W dzień temperatura wyniesie nieco powyżej zera od 1 st. C do 4 st. C. Niższych temperatur można się spodziewać na terenach podgórskich i na wschodzie kraju. Będzie tam – 1 st. C.

Porywisty wiatr z północy sprawi, że temperatura odczuwalna będzie jeszcze niższa. Zima nie potrwa długo, ponieważ już w piątek nad kraj nadciągnie ciepłe powietrze zza naszej zachodniej granicy. W rejonach podgórskich i we wschodniej części kraju do soboty będzie panować lekka zima. Z kolei, na krańcach zachodnich pod koniec tygodnia powróci słońce i wyższa temperatura.

Nareszcie pojawi się śnieg

W Tatrach spodziewane są spore opady śniegu, które mogą spowodować wzrost zagrożenia lawinowego. Już dziś w Zakopanem oczekuje się dużych opadów śniegu. Ratownicy TOPR alarmują, że w górnych partiach Tatr może wystąpić bardzo silny wiatr i wzmożone opady śniegu.

W piętrze grani wiatr miejscami wywiał śnieg i widoczna jest wyłącznie warstwa lodu i skał. W rezultacie powstały nawisy śnieżne. W niższych partiach Tatr opady deszczu przyczyniły się do wzrostu ciężaru śniegu zalegającego na zboczach. Szlaki turystyczne w wielu miejscach są wyjątkowo śliskie.

W tej chwili ogłoszony jest drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne. Pokrywa śnieżna jest związana stosunkowo dobrze. Aby doszło do lawiny konieczne byłoby wywołanie dużego obciążenia dodatkowego.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Imgur (miniatura wpisu), Pixabay.com, Facebook.com

Polecane

Może Cię zainteresować