×

7 rzeczy, których warto się pozbyć, aby dobrze rozpocząć 2020 rok. To zapewni Ci sukces!

Koniec starego i początek nowego roku, to idealny moment, aby spłacić długi, wykonać ważne zadania i wreszcie pozbyć się niepotrzebnych śmieci! Wszyscy mamy w domu bezużyteczne rzeczy, wśród których są nawet takie, których zakupu nie pamiętamy. Czas coś z tym zrobić.

Te zbędne przedmioty zaśmiecają nie tylko nasze półki, ale także nasze życie, uniemożliwiając nam świeży start w 2020 rok! Ustaliliśmy, które rzeczy warto wyrzucić ze swojego domu oraz przygotowaliśmy kilka porad, jak dobrze wykorzystać niepotrzebne przedmioty. Zastanowiliśmy się również, jak uniknąć gromadzenia większej ilości niepotrzebnych rzeczy!

#1 Papierowe śmieci

Przyczyną ich pojawienia się jest najczęściej lenistwo. Zwykle nie przejmujemy się przeglądaniem różnych rachunków i notatników w celu ustalenia, czy nadal są nam potrzebne. Znacznie łatwiej jest odłożyć kawałki papieru na półkę, niż zdecydować, które z nich warto wyrzucić. Do najczęściej zbieranej makulatury należą:

 • Stare rachunki i paragony
 • Instrukcje obsługi i gwarancje
 • Ulotki reklamowe i broszury
 • Stare pocztówki i czasopisma
 • Bezużyteczne dokumenty i certyfikaty

Jak tego uniknąć:

Nie pozwól, aby niepotrzebne dokumenty nadal gromadziły się w Twoim domu. Pozbądź się ich od razu! Należy pamiętać, że instrukcje i certyfikaty są dostępne również w formie elektronicznej. Jeśli chodzi o papiery, które mogą być nadal przydatne, z pewnością wszystkie zmieszczą się w jednej szufladzie. Sprawdzaj regularnie tę szufladę, aby upewnić się, czy jej zawartość jest nadal aktualna. Ponadto, co wieczór przeglądaj swoje torby i portfel, usuwając zbędne rachunki, listy zakupów i ulotki.

#2 Przeterminowane produkty

Ich przyczyną jest najczęściej zapomnienie i roztargnienie. Nie można zapamiętać dat ważności wszystkich produktów spożywczych i leków, które mamy w domu. Ciągłe sprawdzanie dat zajmuje zbyt dużo czasu i odciąga nas od ciekawszych zajęć. W rezultacie wiele przeterminowanych produktów zalega nam w domu. Dotyczy to w szczególności:

 • Leków
 • Przypraw
 • Produktów zbożowych
 • Kosmetyków

Jak tego uniknąć:

Regularnie przeglądaj lodówkę i szafki, sprawdzając daty ważności produktów. Powinieneś to robić przynajmniej raz w miesiącu. Nawiasem mówiąc, takie kontrole mogą skłonić cię do przygotowania nowej, pomysłowej potrawy lub do eksperymentowania z makijażem. To może być świetna zabawa!

#3 Zepsute i zniszczone rzeczy

Zazwyczaj pojawiają się z powodu braku rozwiązania domowych problemów na czas. Wadliwy ekspres do kawy, but bez obcasa, zepsuty czytnik e-booków… lepiej jak najszybciej zanieść uszkodzoną rzecz do warsztatu. Jeśli nadal to odkładasz, są szanse, że tak naprawdę ta rzecz nie jest Ci potrzebna! Najczęstsze przykłady to:

 • Uszkodzone ubrania i buty
 • Wadliwe urządzenia
 • Zepsute parasole, biżuteria i inne akcesoria

Jak tego uniknąć:

Wyznacz sobie termin na naprawienie zepsutych rzeczy (powiedzmy – miesiąc). Jeśli w tym czasie nie zrobisz nic z wadliwie działającym przedmiotem, nie ma już sensu trzymanie go.

#4 Nieudane prezenty

Zdarza się, że ludzie nie posiadają umiejętności, lub chęci wybierania ładnych i przydatnych prezentów, jednak tradycja nakazuje im, aby kupić coś bliskiej osobie…

Jak tego uniknąć:

Aby zapobiec gromadzeniu się w domu bezwartościowych rzeczy, poproś swoich krewnych i przyjaciół, aby nie kupowali ci bibelotów. Lepiej sporządzić listę rzeczy, które naprawdę chciałbyś mieć i podzielić się nią z tymi, którzy chcą Cię czymś uszczęśliwić.

#5 Rzeczy przechowywane na przyszłe okazje

Zazwyczaj są związane z naszym nawykiem do zatrzymywania rzeczy, które w tej chwili nie są przydatne, ale mogą się przydać przy okazji lub w bliżej nieokreślonej przyszłości. Zawsze wierzymy, że najlepsze jeszcze przed nami. Nie ma w tym nic złego, ale takie podejście prowadzi do kupowania/przechowywania przedmiotów, które najprawdopodobniej nigdy nie będą miały szansy wyjść na światło dzienne. Mowa o takich rzeczach jak:

 • Ubrania, które nie pasują teraz do Ciebie
 • Buty, które są obecnie niemodne
 • Zestawy koktajlowe na eleganckie okazje
 • Stroje przeznaczone na niektóre możliwe przyszłe wydarzenia (takie jak wymarzona randka)

Jak tego uniknąć:

Kupuj tylko potrzebne przedmioty. Unikaj kupowania rzeczy na wyprzedaży i staraj się nie gromadzić rzeczy „na wszelki wypadek”.

#6 Rzeczy związane z miłymi wspomnieniami

Nasze pragnienie do zatrzymania wspomnień powoduje przywiązywanie się do przedmiotów. Z czasem gromadzimy zbyt wiele pamiątek. Istnieją lepsze sposoby na uchronienie przeszłości przed zapomnieniem. Na przykład nie zapomnisz wakacji za granicą, jeśli spróbujesz potraw narodowych i weźmiesz udział w lokalnych festiwalach. Magnesy na lodówkę i inne pamiątki to nic w porównaniu z żywymi emocjami i doświadczeniami! Do rzeczy, których warto się pozbyć, należą:

 • Stare listy
 • Prezenty od naszych byłych partnerów
 • Zabawki z dzieciństwa
 • Stare bilety na film, koncert lub wystawę

Jak tego uniknąć:

Pozbądź się bezużytecznych pamiątek i staraj się nie gromadzić nowych zapasów. Jeśli chodzi o rzeczy, które są zbyt drogie, aby się z nimi rozstać, przechowuj je w specjalnym pudełku lub folderze. Główną zasadą powinno być: przechowywać wszystkie pamiątki w jednym miejscu. W ten sposób nie będziesz mieć trudności z ich sortowaniem i możesz usunąć rzeczy, które nie mają już znaczenia, od czasu do czasu dodając nowe.

#7 Rzeczy, które kiedyś mogą się przydać

Nadmierna oszczędność i strach przed niedoborem powodują, że gromadzimy zapasy. Pamiętaj, że w dzisiejszych czasach możesz łatwo kupić, naprawić lub wymienić prawie każdą rzecz. Nie warto trzymać bezużytecznych gratów w domu tylko dlatego, że istnieje niewielka szansa, że będziesz ich kiedyś potrzebować. Najczęściej trzymane przedmioty to:

 • Małe przedmioty i części zamienne, które nie mają określonego celu
 • Zapasowe guziki i nitki
 • Puste słoiki i pudełka
 • Akcesoria do hobby, którym już się nie zajmujesz

Jak tego uniknąć:

Bez względu na to, ile rzeczy gromadzisz, nadal nie będziesz odporny na potencjalne „domowe kryzysy”. W końcu i tak skazisz swoją przestrzeń życiową bezsensownymi śmieciami. Przestań zamieniać dom w skład rupieci. Przecież nie żyjesz na bezludnej wyspie i możesz liczyć na pomoc przyjaciół lub sąsiadów.

Co zrobić z tymi wszystkimi bezużytecznymi rzeczami?

Czy wszystkie niechciane rzeczy muszą iść do kosza? Ależ skąd! Istnieje wiele sposobów na to, co można z nimi zrobić.

 • Podaruj rzeczy schroniskom i innym organizacjom charytatywnym. Na przykład kurtki ze zepsutymi zamkami i stara pościel mogą zapewnić ciepło bezdomnym zwierzętom, czyniąc ich życie nieco bardziej komfortowym.

 

 • Zabierz swoje stare książki i czasopisma do bibliotek publicznych. Możesz także skontaktować się z kolekcjonerami książek lub zostawić książki w najbliższym punkcie wymiany książek. W ten sposób możesz nawet zdobyć nowych, interesujących przyjaciół!

 

 • Daj bezużytecznym przedmiotom drugie życie. Internet jest pełen porad na temat tworzenia nowych i przydatnych rzeczy z praktycznie wszystkiego. Poza tym ładne, ręcznie robione przedmioty są zawsze modne.

 

 • Możesz wystawić niektóre niechciane rzeczy na sprzedaż, zamieszczając reklamy online lub w lokalnych gazetach. W ten sposób nie tylko pomożesz innym znaleźć pożądane rzeczy, ale również zarobisz trochę pieniędzy. Powiększysz swoją przestrzeń życiową. Dzięki temu Twoje pokoje będą mniej duszne, a sprzątanie domu stanie się znacznie łatwiejsze.

Niektóre wspomnienia nie pozwalają nam iść naprzód, utrudniając rozwój. Im mniej przedmiotów w domu przypomina ci przeszłość, tym większe masz szanse na zbudowanie udanej przyszłości!

Pozbycie się starych rzeczy jest bardzo motywujące. Ten prosty krok może skłonić Cię do rozpoczęcia nowego życia. Będziesz mogła w końcu kupić tę wymarzoną sukienkę, o której od zawsze marzysz, ale do jej zakupu zniechęca Cię ilość starych sukienek, które już masz w szafie.

A kto wie – zmiana wizerunku może doprowadzić do znalezienia lepszej pracy czy nawiązania nowych znajomości!

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: brightside.me
Fotografie: Freepik (miniatura wpisu), Imgur.com, Freepik.com

Może Cię zainteresować

zamknij