×

Podwyżka zasiłku. Rząd obiecuje nawet 2500 złotych miesięcznie

Zgodnie z zapowiedziami premiera Mateusza Morawieckiego, bezrobotni już wkrótce będą mieli powody do radości. Nastąpi bowiem podwyżka zasiłku dla bezrobotnych. Kwota zostanie podniesiona do 1 200 zł brutto. Jednak to nie koniec zmian.

Podwyżka zasiłku dla bezrobotnych

Oprócz podwyżki zasiłku dla bezrobotnych, już niebawem wprowadzony zostanie dodatek solidarnościowy w wysokości 1 300 zł. Szef rządu poinformował, że zmiany wejdą w życie w ciągu najbliższych tygodni. Obecnie zasiłek dla bezrobotnych wynosi ponad 841 zł brutto w podstawowym wymiarze. Informację o planach podniesienia zasiłku dla bezrobotnych do kwoty 1 200 zł brutto oraz wprowadzenie dodatku solidarnościowego potwierdził premier Morawiecki podczas spotkania z dziennikarzami na terenie zakładu produkcyjnego „Flis” w Radziejowicach. Z nowego dodatku będą mogły skorzystać osoby, które straciły pracę z powodu pandemii koronawirusa. Mateusz Morawiecki opowiedział o szczegółach wsparcia finansowego.

Tak jak zaproponował pan prezydent Andrzej Duda, będziemy podnosić zasiłek dla osób bezrobotnych. Cieszymy się, że ten przyrost osób bezrobotnych, osób, które tracą pracę, jest o wiele, wiele niższy niż wszystkie prognozy, które były wcześniej. Ale jednocześnie ten przyrost jest. To są nowe tysiące osób, które straciły środki do życia

Warto przypomnieć, że w czwartek Sejm nie przyjął poprawki Senatu dotyczącej tzw. tarczy antykryzysowej 3.0, która miała na celu podniesienie zasiłku dla bezrobotnych do 1 800 zł.

Zasiłek dla bezrobotnych, który będzie podniesiony z poziomu dzisiejszego 860 złotych do poziomu 1200 złotych, ale także, zgodnie z zaleceniem pana prezydenta, osłonę solidarnościową – dodatkowy zasiłek 3-miesięczny dla osób, które teraz tracą pracę, w wysokości 1300 złotych na pewien okres, (…) żeby wesprzeć tych, którzy znajdą się w tym bardzo nieszczęśliwym dla siebie położeniu, ale też, by umożliwić potem ich ponowny, jak najszybszy powrót na rynek pracy.

Komu przysługuje zasiłek?

W przypadku osób bezrobotnych, których staż pracy jest mniejszy niż pięć lat, ale większy niż rok, zasiłek wynosi 689,20 zł brutto przez pierwsze trzy miesiące i 541,10 zł brutto przez kolejne trzy. Z kolei osoby o stażu pracy powyżej 20 lat otrzymają świadczenie w wysokości 1 033,70 zł brutto przez pierwsze trzy miesiące i 811,70 zł brutto przez kolejne trzy. Osobom, które mieszkają na obszarze powiatu, w którym stopa bezrobocia przekracza 150 % przeciętnej stopy bezrobocia w kraju, osobom w wieku powyżej 50 lat, które mają co najmniej 20 lat stażu pracy, a także rodzicom samotnie wychowującym dzieci do 15. roku życia przysługuje wydłużony zasiłek, który mogą pobierać przez cały rok. Premier Morawiecki zapowiedział, że nowe rozwiązania mają pomóc wzmocnić polską gospodarkę.

To wszystko ma pomóc – poprzez zastosowanie skomplikowanych instrumentów ze świata finansów, ze świata gospodarki realnej, ale także socjalnych, społecznych – w osłonie polskiego rynku: polskiego rynku przedsiębiorców i polskiego rynku pracy.

podwyżka zasiłku dla bezrobotnych
Twitter
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter.com

Może Cię zainteresować

zamknij