×

Podwójna wpadka Andrzeja Dudy. Internauci błyskawicznie zareagowali

Podwójna wpadka Andrzeja Dudy. Prezydent RP po raz kolejny znalazł się w ogniu krytyki. Lapsus językowy sprawił, że internauci mieli okazję do wyśmiania głowy państwa. Wyszło na jaw, że Andrzej Duda nie rozumie znaczenia słów, którymi się posługuje.

Same błędy

Prezydent Andrzej Duda od dawna posiada opinię „człowieka wpadki”. Bardzo często zdarza mu się popełniać gafy, które później stają się obiektem żartów Polaków. Gdy wydawało się, że nic nie jest w stanie przebić wpadki z rozmową przez odłączony telefon, Andrzej Duda znów nas zaskoczył.

Wczoraj, 2 maja miała miejsce 100. rocznica Powstania Ślaskiego. W związku z tym, prezydent RP zdecydował, że jest to świetna okazja, aby przypomnieć obywatelom o tym ważnym wydarzeniu. Na swoim profilu na Twitterze opublikował wpis, który nie mógł przejść bez echa. Wielu internautów nie dowierzało, że głowa państwa mogła napisać coś takiego. W poście poświęconym jednemu z pięciu wygranych polskich wystąpień zbrojnych pojawiły się aż dwa, kardynalne błędy!

Andrzej Duda zamiast słowa „insurekcja”, oznaczającego powstanie, użył słowa „rezurekcja”, oznaczającego zmartwychwstanie. „Rezurekcja” funkcjonuje w świadomości ludzi przede wszystkim jako określenie wielkanocnego nabożeństwa, które odbywa się w godzinach porannych. Jakby tego było mało, Andrzej Duda zrobił też literówkę. Zamiast „przemysłowo”, napisał „przemsłowo”.

Oto oryginalna treść wspomnianego wpisu:

Dziś 100. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego – rezurekcji zwycięskiej, która dzięki odwadze, determinacji i bohaterstwu Polaków mieszkających na Śląsku, przyniosła odradzającej się Rzeczypospolitej niezwykle ważną, bo silną przemsłowo część Górnego Śląska. „ Tobie Polsko”.

Podwójna wpadka Andrzeja Dudy

Czujni internauci od razu zwrócili uwagę Andrzejowi Dudzie. Pod postem błyskawicznie zaroiło się od zabawnych komentarzy, które trafnie podsumowywały pomyłkę prezydenta. Jeden z internautów w kpiący sposób skomentował pomyłkę Andrzeja Dudy:

Rezurekcji? O 6 rano zaczęli? Bo na Śląsku to insurekcja była.

Ktoś inny stwierdził:

Insurekcja, rezurekcja, jeden czort.

Pomimo tego, że pomyłka była ewidentna, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, Błażej Spychalski usiłował tłumaczyć Andrzeja Dudę. W odpowiedzi na wpis Michała Gramatyki napisał:

Niby nazwisko jakoś zobowiązuje, ale jednak jak widać nie zawsze. Polecam najpierw sprawdzić, a następnie 'produkować' mądrości.

Sprostowanie

W dyskusję włączył się także dziennikarz Przemysław Szubartowicz napisał:

Pan Duda we wpisie na Twitterze pomylił insurekcję z rezurekcją. A w życiu konstytucję z autokracją.

Twierdził, że to ludzie nie zrozumieli przekazu prezydenta. Ostatecznie jednak, nie dało się ukryć kompromitacji i Andrzej Duda musiał stawić czoła fali krytyki.

Po kilku godzinach od publikacji postu Prezydent napisał:

Oczywiście, macie rację: III Powstanie Śląskie to była insurekcja, która doprowadziła do „rezurekcji” Górnego Śląska dla Rzeczypospolitej (dla dociekliwych: resurrectio – zmartwychwstanie). I dzisiaj właśnie jest 100. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego. Chwała Bohaterom.

Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), Twitter, Facebook

Może Cię zainteresować

zamknij