×

Podstawówki przejdą w tryb zdalny? Ostateczna decyzja ma zapaść już jutro

Podstawówki przejdą w tryb zdalny. Tego chce premier Mateusz Morawiecki, przynajmniej jeśli chodzi o starsze klasy i taką decyzję zarekomenduje zespołowi zarządzania kryzysowego.

Strategia walki z pandemią

Premier Mateusz Morawiecki zdał dziś w Sejmie raport z dotychczasowych postępów w walce z pandemią koronawirusa. Jak się okazuje, nie ma sobie nic do zarzucenia, a dotychczasowa strategia była jednym wielkim pasmem sukcesów. Premier usilnie starał się przekonać posłów, że rząd nie zmarnował minionych kilku miesięcy, gdy pandemia trochę odpuściła:

Zwiększono liczbę łóżek dla osób chorych na koronawirusa z 6 tys. do 16 tys. Na dzisiaj 60 proc. łóżek jest zajętych. To był pierwszy raz, kiedy świat spotkał się z tak wielką katastrofą gospodarczą. Przeszliśmy to relatywnie suchą stopą.

Premier stwierdził też, że rząd już w lipcu wpadł na pomysł podzielenia Polski na strefy. Nie dodał tylko, że w tym samym lipcu osobiście przekonywał:

Cieszę się, że coraz mniej obawiamy się tego wirusa, tej epidemii i to jest dobre podejście, bo on jest w odwrocie. Już teraz nie trzeba się jego bać.

 

Premier nakreślił też strategię walki z pandemią na najbliższe miesiące. Nie padło zbyt wiele konkretów, za to Mateusz Morawiecki nie oparł się pokusie pochwalenia tarczami antykryzysowymi. Dodał, że priorytetem rządu będzie ochrona zdrowia i pracowników służby zdrowia, na co się do niedawna nie zapowiadało, ochrona miejsc pracy i gospodarki, a także seniorów.

Obiecał także 3 miliony szczepionek przeciwko grypie sezonowej.

 

Podstawówki przejdą w tryb zdalny?

Jak stwierdził premier, jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej i to nawet bez całkowitego „lockdownu”. Na szczęście obiecał nie przyrzekać, przynajmniej tym razem, że wirus przestanie stanowić zagrożenie:

Nasza strategia to tak budować życie społeczne, by uczyć się pracować i żyć, a jednocześnie nie zamykać gospodarki. Być może grozi nam trzecia fala, bo uzależnieni jesteśmy od tego, czy zostanie wynaleziona szczepionka. Odrzućmy ten dziwny sojusz skrajnych osób, które chcą całkowitego lockdownu. (…) Nie obiecam, że za kilka miesięcy Covid-19 zniknie, bo tego nikt nie wie. Proponuję, aby zastosować naszą szczepionkę, którą jest solidarność. Razem wyjdziemy zwycięsko.

Jeśli chodzi o kolejne obostrzenia, których wprowadzenie jest spodziewane w najbliższych dniach, to Morawiecki odniósł się do pomysłu przejścia szkół podstawowych w tryb nauczania zdalnego lub hybrydowego. Do tej pory o losie poszczególnych placówek decydował miejscowy sanepid. Teraz decyzje mają być podejmowane na szczeblu centralnym.

Na razie nauczaniem zdalnym lub hybrydowym zostaną objęci uczniowie starszych klas szkół podstawowych. Jak naukowo wyjaśnił Morawiecki:

Dla dzieci do 9-10. roku życia zdaniem psychologów nauka w klasie jest bardzo ważna także ze względu na efekty społeczne, dlatego staramy się to różnicować.

Decyzję dotyczącą nauczania zdalnego lub hybrydowego w szkołach podstawowych premier ma zarekomendować zespołowi zarządzania antykryzysowego, a jutro powinna zostać nam ogłoszona.

 

Źródła: natemat.pl, wiadomosci.gazeta.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować