×

13-latek zmarł na lekcji WF-u, bo nauczyciel kazał mu wykonywać niebezpieczne ćwiczenie

13-letni chłopiec zmarł po lekcji w-f przeprowadzonej w Lasku Złotoryjskim w Legnicy. Nauczyciel nie przyznaje się do winy, chociaż jego pomysł na szkolną lekcję był kontrowersyjny. Właśnie zakończyło się śledztwo w tej sprawie.

Po lekcji w-f zmarł 13-latek

12 października 2018 roku nauczyciel w-f Tomasz P. wybrał się z 10 uczniami do lasu, aby tam przeprowadzić lekcję. Chłopcy mieli wykonywać kontrowersyjne ćwiczenie, czyli podnosić 100-kilowy konar.

W pewnym momencie 13-letni Kuba przewrócił się pod ciężarem konaru, a ten spadł na niego, przygniatając chłopca. Nauczyciel został oskarżony o nieumyślne spowodowanie śmierci.

Rzeczniczka prokuratury okręgowej poinformowała:

W trakcie lekcji polecił chłopcom wykonać niebezpieczne ćwiczenie siłowe, polegające na podniesieniu z ziemi i przerzuceniu przez głowę blisko dziesięciometrowego konara drzewa o wadze ponad stu kilogramów.

Lekarze nie byli w stanie mu pomóc

Konar spadając zmiażdżył Kubie głowę. Mimo, że szybko przeszedł operację jego stan był bardzo ciężki. Po dwóch tygodniach od zdarzenia 13-latek zmarł. P

Prokuratura wyjaśnia:

Oskarżony był zobowiązany do zapewnienia dzieciom bezpieczeństwa na lekcji, tymczasem dowody wskazują, że polecił im wykonać niebezpieczne, nierozpoznane ćwiczenie. Bez jakiegokolwiek instruktażu, co do sposobu jego wykonania, bez asekuracji w czasie ćwiczeń, a także bez uwzględnienia różnego poziomu rozwoju fizycznego dzieci.

Prokurator wniósł oskarżenie

Po trwającym ponad rok śledztwie prokurator Lidia Tkaczyszyn jest pewna, iż doszło do zaniedbań ze strony nauczyciela. Co więcej, kazał wykonywać chłopcom ćwiczenie, nieznane i niezatwierdzone jako rekomendowane dla chłopców w tym wieku.

Prokurator podkreśliła:

Prokurator oskarża Tomasza P., nauczyciela WF-u o narażenie 10 uczniów, którzy pozostawali pod jego opieką na lekcji WF-u, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia i ciężkiego uszczerbku na zdrowiu oraz nieumyślne doprowadzenie w czasie wykonywania poleconego przez niego ćwiczenia do obrażeń, które skutkowały zgonem 13-letniego ucznia i doprowadzenie do lekkich obrażeń ciała u drugiego chłopca.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: tvn24.pl, www.rmf24.pl
Fotografie: maxpixels

Może Cię zainteresować

zamknij