×

Chcą odebrać 500+ rodzicom, którzy trwale przebywają na bezrobociu. „To jest dysfunkcyjne”

Już niejednokrotnie pisaliśmy o zmianach, które miały zajść w programie 500 plus. Była mowa o dodatkowych świadczeniach dla seniorów, którzy mają najniższe świadczenia, więcej na ten temat tutaj. Pisaliśmy także o tym, że już w 2019 roku 500+ będzie tylko dla nielicznych – ci rodzice, którzy zarabiają minimalną krajową, będą mogli zapomnieć o tym, że świadczenie wspomoże ich budżet. Więcej o tym tutaj. Teraz okazuje się, że Platforma Obywatelska chce odebrać 500+ bezrobotnym rodzicom.

Zmiany w programie

Na chwilę obecną świadczenie w ramach programu 500+ może otrzymać każdy – bez względu na to, ilu rodziców jest na bezrobociu. Wiele wskazuje jednak na to, że już wkrótce może się to zmienić, a przynajmniej takie plany zaczynają pojawiać się w głowach niektórych z polityków.

„Nie może tak być, że obydwoje rodziców nie pracuje”

Jan Grabiec z PO zapowiedział już bowiem, że jego partia będzie chciała wprowadzić w tej kwestii pewne zmiany. Według polityka powiedzenie „czy się stoi, czy się leży, 500 plus się należy” nie powinno mieć odzwierciedlenia w rzeczywistości. Uważa to za nic innego, jak dysfunkcję pewnej części społeczeństwa.

Nie może być tak, że obydwoje nie pracują, bo w takich przypadkach 500 plus jest szkodliwe – uważa Grabiec

Już niedługo mogą zmienić się zasady przyznawania 500+. Niekoniecznie na korzyść

Kwota, która przyprawia o zawrót głowy

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej ujawniło, że do rodzin od początku trwania programu 500 plus, trafiło już w sumie 57,8 mld zł. Program objął 2,46 mln rodzin i 3,75 mln dzieci.

Nasi przeciwnicy próbowali przekonywać, że Polacy nie będą potrafili odpowiednio gospodarować tymi pieniędzmi, a nas jako państwo nie stać na takie rozdawnictwo. Fakty mówią co innego. Mniej niż 0,05 proc. świadczeń wychowawczych wypłaconych (przekazanych) jest w formie rzeczowej lub opłacania usług, natomiast gospodarka nie tylko nie runęła na skutek wprowadzenia programu Rodzina 500 plus, ale ma się nawet lepiej, niż przed jego wejściem w życie – mówiła szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska

Zgadzacie się z minister? Co myślicie o tym, żeby 500 plus zostało odebrane rodzinom, w których dwóch rodziców nie wykazuje chęci do podjęcia pracy?

Polecane

Może Cię zainteresować