×

Płonie jeden z najpiękniejszych zabytków Paryża!

W 2019 roku spłonęła zabytkowa katedra Notre-Dame. Jeden z najpiękniejszych klejnotów Paryża stracił dach i ściany. Ten pożar to jedno z najsmutniejszych wydarzeń dla światowego dziedzictwa w ostatnich latach. Z ostatniej chwili dotarła do nas wiadomość, że kolejny zabytkowy budynek płonie!

Płonie jeden z najpiękniejszych budynków Paryża!

W sobotni poranek przechodnie zobaczyli gigantyczne płomienie, które pożerały zabytkową kamienicę. Cenny budynek niedaleko Place de L’Opera zaczął palić się o godzinie 10:30. Wszystko rozpoczęło się od biura na trzecim piętrze. Chwilę później, śmiercionośne płomienie pojawiły się na siódmym!

Zabytkowa kamienica, w której wybuch pożar, znajduje się w pobliżu Opery Paryskiej. Odległość opery od płonącego budynku to zaledwie 300 metrów. Choć pożar nie jest tak wielki jak w przypadku Notre-Dam, to jest kolejną bolesną stratą dla historycznej części Paryża.

Wszystkie budynki w tym zabytkowym kompleksie są niezwykle cennym dziedzictwem kulturowym. W ich wnętrzach znajdują się jedne z najpiękniejszych mieszkań, a także najbardziej luksusowe sklepy w stolicy Francji. Dzisiejszy pożar zniszczył jego część, lecz na całe szczęście nie przeniósł się na inne budowle.

100 strażaków gasi płomienie

Według informacji, żadna osoba nie została ranna. Na miejscu zdarzenia pracuje 100 strażaków, którzy z całych sił starali się okiełznać pożar i zablokować jego przedostanie się do innych zabytków.

Paryska policja zamknęła cały obszar i uprzedziła mieszkańców, że gaszenie pogorzeliska będzie trwać cały dzień. Straż użyła drona, by z lotu ptaka ocenić zniszczenia i wielkość pożaru.

Na profilu Reuters pojawił się film płonocego budynku:

Przerażeni przechodnie nagrywali, jak z okien zabytkowej kamiennicy buchały płomienie

Właściciel kamiennicy został ewakuowany

Pierre Jean Chalençon, do którego należy płonąca kamienica, to znany francuski biznesmen. Jest też największym kolekcjonerem przedmiotów związanych z Napoleonem. Według doniesień Daily Mail, przebywał w kamiennicy podczas wybuchu pożaru. Został z niej ewakuowany.

Na jego instagramie możemy zobaczyć, że ostatnio spotkał się z Lechem Wałęsą.

Może Cię zainteresować

zamknij