×

Będzie 700+. Premier zdradził: „To projekt, którego nie zapowiadaliśmy”

Wszystko wskazuje na to, że płaca minimalna wzrośnie i to już od przyszłego roku. We wtorek Rada Ministrów przyjęła propozycję przedłożoną przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Wiadomo już o jakich kwotach mowa. Czy mamy być z czego zadowoleni?

Płaca minimalna wzrośnie

Premier Mateusz Morawiecki informuje, że minimalne wynagrodzenie za prace w 2020 roku wyniesie 2450 złotych – obecnie wynosi ono 2250 złotych. Wzrost byłby więc na poziomie 8,9 proc. Jakby wzrost wynagrodzenia miałby się mieć natomiast do stawki godzinowej? Zamiast 14,70 złotych, w przyszłym roku minimalna stawka godzinowa miałaby być na poziomie 16 złotych.

Praca ma ogromną wartość. Przyczynia się zarówno do rozwoju Polski, jak i samorozwoju pracowników. Jest bez wątpienia czymś, co służy rodzinom i społeczeństwu. Pracownik musi być szanowany, a jego wynagrodzenie ma sprawiać, aby czuł się on godnie. Od wysokości wynagrodzenia zależy również efektywność samej pracy. A w efekcie – efektywność i konkurencyjność całej gospodarki – powiedział premier Mateusz Morawiecki

W 2020 r. płaca minimalna wynosić będzie 2450 zł. To wzrost o 700 zł od początku naszych rządów. To projekt, którego nie zapowiadaliśmy, a z którego jesteśmy dumni. To nasze 700 plus. W porównaniu do 2019 r. będzie to o 200 zł więcej. Można powiedzieć, że w skali roku to 13. pensja dla najmniej zarabiających – dodał

Podwyżka ma być jeszcze bardziej odczuwalna ze względu na obniżkę PIT do 17 procent.

Skończyła się pewna era. Płaca minimalna nie oznacza już minimum zaangażowania ze strony państwa. Ustalona przez nas wysokość płacy minimalnej w 2020 r. to nominalnie największy wzrost w historii od denominacji w 1995 r. Tworzymy takie rozwiązania, bo zasługują na nie Polska i Polacy. Przed nami czasy europejskiego poziomu życia i gospodarki na europejskim poziomie. Dziękuję, że możemy budować je wspólnie – powiedział premier

Decyzja zapadnie wkrótce

Rada Dialogu Społecznego w ciągu 30 dni od otrzymania propozycji dotyczącej wysokości minimalnego wynagrodzenia i minimalnej stawki godzinowej w roku następnym ma uzgodnić wysokość tych stawek. Na chwilę obecną FZZ, NSZZ „Solidarność” i OPZZ postulują, aby minimalne wynagrodzenie w przyszłym roku nie wynosiło mniej niż 2520 złotych.

Nieco innego zdania są pracodawcy, którzy nie chcą, aby płaca minimalna w 2020 roku wynosiła więcej niż 2387 złotych – w przypadku tej kwoty mówimy o wzroście o 6,1 procent. Z taką propozycją wyszli BCC, Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Związek Rzemiosła Polskiego i ZPP.

Wszystko wskazuje więc na to, że podwyżka dla pracowników, którzy zarabiają minimalną krajową, będzie. Pytanie tylko o ile? Wysokość minimalnego wynagrodzenia i minimalnej stawki godzinowej zostaną ogłaszane w drodze obwieszczenia prezesa Rady Ministrów do 15 września.

Może Cię zainteresować