×

Perseidy 2020. Nie możesz przegapić tegorocznej kulminacji spadających gwiazd

Perseidy znane popularnie jako spadające gwiazdy są najbardziej aktywne od połowy lipca do końca sierpnia. Dziś w nocy, 12 sierpnia przypada ich największa kulminacja. Warto upewnić się, w jakich miejscach będzie można je dostrzec najlepiej.

Perseidy 2020

Jak w każde lato, również w tym roku z nieba spadnie prawdziwy deszcz meteorytów. To nie lada gratka dla wszystkich wielbicieli astronomii. Obserwacja spektaklu, który już dziś rozegra się na niebie uatrakcyjni wakacyjny wypoczynek osobom, które są właśnie na urlopie.

Do obserwacji perseidów nie jest potrzebny żaden specjalny sprzęt. Konieczne jest jedynie znalezienie odpowiednio ciemnego nieba, najlepiej z dala od terenów zabudowanych, które mogą emitować sztuczne światło. Przydatnym narzędziem pomocnym w poszukiwaniu odpowiedniego miejsca do prowadzenia obserwacji jest specjalna mapa Light Pollution Map, przedstawiająca zaświetlenie nieba.

Na mapie można sprawdzić, co dokładnie da się dostrzec z danego miejsca. Legenda informuje, że w oznaczonych kolorem czerwonym miejscach będą widoczne najjaśniejsze gwiazdy, podczas gdy w punktach zaznaczonych na granatowo lub czarno można dostrzec Drogę Mleczną. Istnieje także możliwość pobrania aplikacji na telefon i obserwowania mapy w czasie podróży tak, aby znaleźć optymalny punkt do obserwowania nieba.

Najlepsze miejsca na obserwację

W naszym kraju istnieje kilka miejsc, które najbardziej sprzyjają obserwacji gwiazd. Rejony te nazywa się obszarami CN-000. Należą do nich m.in. Izerski Park Ciemnego Nieba (graniczna część doliny Izery oraz dolina Jizerki) oraz Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady (polski obszar Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie”, tereny gminy Lutowiska oraz Cisna i częściowo na obszarze gmin Komańcza, Baligród, Solina oraz Czarna-Górna).

Polska może się poszczycić także dwoma innymi obszarami ciemnego nieba w miejscowości Sopotnia Wielka (w gminie Jeleśnia, powiat Żywiec, woj. śląskie) oraz Ostoją Ciemnego Nieba, która znajduje się na terenie sołectwa Izdebno i Chalin (w gminie Sieraków, powiat międzychodzki, woj. wielkopolskie). Stosunkowo niskie zanieczyszczenie światłem występuje w części miejscowości Palowice (w gminie Czerwionka-Leszczyny, powiat Rybnik, woj. śląskie).

Czym są Perseidy?

Perseidy to rój meteorów, którego orbita przecina co roku orbitę Ziemi w okresie od 17 lipca do 24 sierpnia. Meteory są śladami, które pozostawiają po sobie meteoroidy przelatujące i spalające się w ziemskiej atmosferze.

Z kolei, meteoroidy to okruchy skalne, krążące w przestrzeni kosmicznej po orbitach wokół Słońca. Rój Perseidów to nic innego, jak pozostałości komety Swifta-Tuttle’a, na które każdego roku wpada Ziemia podczas wędrówki wokół Słońca.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować