×

Zaćmienie Słońca w Polsce. O której godzinie powinniśmy patrzeć w niebo?

Zaćmienie Słońca w Polsce będziemy mogli obserwować już jutro. Warto sprawdzić dokładną godzinę, o której zjawisko będzie widoczne w miejscu, w którym mieszkamy. Dzięki temu, nie stracimy ani sekundy z tego niepowtarzalnego przeżycia.

Nie tylko zaćmienie

Zaćmienie Słońca to wyjątkowe zjawisko, które od tysięcy lat nie przestaje fascynować ludzi. Do dziś wiele kultur dopatruje się w nim znaczenia metafizycznego czy ezoterycznego. Już jutro na własne oczy będziemy mieli możliwość podziwiać przysłonięcie Słońca przez Księżyc. Nie będzie to jednak jedyne godne uwagi wydarzenie!

Wraz z zaćmieniem, będziemy bowiem mogli ujrzeć przelot ISS, czyli Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nad Polską. 10 czerwca nie dojdzie jednak do całkowitego zakrycia tarczy Słońca, ponieważ zaćmienie będzie miało charakter częściowy. Pełne zaćmienie zdarza się bardzo rzadko. Jutro w zależności od regionu kraju, Polacy zobaczą jak Księżyc „wygryza” od 5 do nawet 15,3 procent Słońca.

Jako pierwsi zjawisko ujrzą mieszkańcy północno-zachodnich regionów Polski. W Świnoujściu zaćmienie zacznie się o 11:37. Najdłużej na emocjonujący spektakl astronomiczny będą musieli czekać mieszkańcy południowo-wschodniej części kraju. Tak zaćmienie rozpocznie się o godz. 12:09. Z kolei, centralna Polska może rozpocząć obserwację już o godzinie 11:48. Maksimum zjawiska przypadnie na 12:49. Koniec nastąpi o 13:52. Na północy i północnym – zachodzie kraju Księżyc przysłoni największą część Słońca, bo nawet ok. 15,3 procent. Na południowym – wschodzie będzie to jedynie ok. 5 procent.

zaćmienie Słońca w Polsce 2
Facebook
zaćmienie Słońca w Polsce 4
Facebook

Zaćmienie Słońca w Polsce

Co ciekawe, podczas jutrzejszego zaćmienia Słońca będziemy również mogli obserwować przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nad Polską. Niestety nie wszyscy będą w stanie ujrzeć to niezwykłe wydarzenie, ponieważ przelot nastąpi w pasie Kotlina Kłodzka – Nysa – okolice Częstochowy – Radom – okolice Radzynia Podlaskiego. Zjawisko potrwa zaledwie niecałą sekundę. Będzie miało miejsce w okolicach maksymalnej fazy zaćmienia, czyli ok. 12:53. Przelot ISS spokojnie będzie można dostrzec gołym okiem. Niemniej jednak, specjaliści radzą, aby obserwując zaćmienie Słońca, odpowiednio zabezpieczyć swój narząd wzroku.

Na Słońce można patrzeć wyłącznie przez przyciemnione szkło np. okulary. W sklepach ze sprzętem astronomicznym dostępne są specjalne okulary wykonane z folii mylarowej. Posiada ona wysoki współczynnik odbijania promieniowania słonecznego, sięgający około 99 procent. Zbliżony efekt można uzyskać, posługując się np. szkłem spawalniczym. Do oglądania zaćmienia można wykorzystać także zdjęcie RTG oraz okopcone szkło. Ważne jest, aby w czasie obserwacji co parę minut pozwolić oczom odpocząć.

Po raz ostatni podobne zjawisko miało miejsce w kraju 6 lat temu. Osoby, które ze względu na pracę lub studia, nie mogą osobiście obejrzeć zaćmienia, mogą śledzić je jutro na YouTubie, gdzie będzie się odbywać transmisja na żywo. Należy jednak pamiętać, że w sytuacji, gdy pojawi się zachmurzenie, nie będziemy w stanie zbyt wiele zobaczyć.

zaćmienie Słońca w Polsce 3
Facebook

Fotografie: YouTube, Facebook

Może Cię zainteresować

zamknij