×

Eksplozja meteorytu nad Europą. Wstrząs był odczuwalny w kilku państwach

Eksplozja meteorytu nad Europą! Jego spektakularny przelot zanotowano w piątek 28 lutego w godzinach przedpołudniowych. Przelotowi towarzyszył wybuch i fala uderzeniowa, słyszana z co najmniej kilkuset kilometrów od rejonu bezpośredniej obserwacji. W sieci pojawiło się wiele nagrań, rejestrujących to niezwykłe widowisko.

Eksplozja meteorytu nad Europą

28 lutego ok. godz. 10:30 czasu lokalnego, nad północnym wybrzeżem Adriatyku można było dostrzec niecodzienne zjawisko. Z meteoru powstał bolid z długim, świetlistym ogonem.

Spektakularny przelot meteorytu rozświetlił niebo nad Chorwacją, Słowenią i częścią Włoch.

Meteoryt eksplodował zaledwie 30 km od ziemi! Po około trzech minutach od rozbłysku, widocznego na niebie, do ziemi dobiegł także silny grom dźwiękowy. Mogli go odczuć również postronni obserwatorzy! Niektórzy sądzili nawet, że zaczyna się trzęsienie ziemi.

Kula ognia i kłęby dymu

Świadkowie zjawiska, opisują je jako eksplodującą kulę ognia, po wybuchu której pojawił się obłok dymu.

Najwięcej nagrań z momentu eksplozji, pochodzi z chorwackiego Zagrzebia. To właśnie tam, obserwujący mogli usłyszeć głośny huk, w niespełna 3 minuty po eksplozji. Niektórzy twierdzą również, że można było odczuć drżenie szyb w oknach.

Sejsmografy na terenie Słowenii zarejestrowały silne fale. Również świadkowie z Austrii i Rumunii twierdzą, że słyszeli huk po eksplozji meteorytu.

Dalsze analizy trajektorii lotu pozwolą określić rozmiar i wagę meteoru, który eksplodował 28 lutego.

Serwis Severe Weather Europe, udostępnił materiał wideo Tomislava Čara z Zagrzebia. Świadkowie mogli podziwiać naprawdę niecodzienny widok!

Eksplozija meteora

Dim u atmosferi nakon eksplozije meteora najbolje je zabilježila Tina Antic iz Novog Mesta u Sloveniji. Još nemamo prvu snimku eksplozije, možda su nešto zabilježile nadzorne kamere…da je bila noć, bio bi spektakl.

Opublikowany przez IstraMet Piątek, 28 lutego 2020

Fotografie: YouTube (miniatura wpisu), YouTube, Facebook

Może Cię zainteresować

zamknij